Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 27 października w ramach XXXVII Forum Humanum Mazurkas, w Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się benefis zasłużonej artystki polskiego baletu Bożeny Kociołkowskiej oraz pokaz spektaklu baletowego Spartakus (chor. Andrei Litvinov) w wykonaniu Royal Lviv Ballet. Forum Humanum Mazurkas to cykl spotkań kulturalno-artystycznych. Celem projektu jest popularyzacja kultury i wsparcie artystów oraz pokazanie, że świat sztuki i biznesu mogą się przenikać.

 

Bożena Kociołkowska – artystka baletu: tancerka, pedagożka, choreografka, działaczka społeczna, primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie w latach 1961-1986. W 1960 roku ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową w Warszawie, w 1979 roku Warszawską Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną (Wydział Wychowania Muzycznego w zakresie pedagogiki tańca). Jako dziewiętnastolatka zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Warszawie niezwykle trudną partią Odetty-Odylii w Jeziorze łabędzim Piotra Czajkowskiego. W latach 1964-1983 występowała prawie we wszystkich krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i na Kubie. Podczas swojej kariery primabaleriny kreowała kilkadziesiąt ról z wielkiego repertuaru tańca klasycznego, takich jak: Eurydyka w Orfeuszu Igora Strawińskiego, Aegina w Spartakusie Arama Chaczaturiana, Julia w Romeo i Julii Siergieja Prokofiewa oraz wiele innych. W 2017 roku otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt pracy artystycznej i działalność na rzecz rozwoju sztuki tańca w Polsce. Obecnie jest prezesem Fundacji Sztuki Tańca.

 

Royal Lviv Ballet – soliści, koryfeje i corps de ballet Royal Lviv Ballet – artyści Lwowskiego i Kijowskiego Teatru Opery i Baletu. Inspiracją do stworzenia baletu Spartakus była historia powstania niewolników w Rzymie pod wodzą Spartakusa, odważnego i bohaterskiego gladiatora. Muzyka ormiańskiego kompozytora, pełna motywów folklorystycznych, które przenikają wszystkie jej warstwy i wpływają na melodykę, harmonikę, żywą rytmikę i bogatą instrumentację pełni w balecie funkcję ilustracyjną. Spartakus (postać historyczna) był organizatorem i przywódcą największego w starożytnym Rzymie powstania niewolników (73-71 p.n.e.), w którym wzięło udział około 100 tys. wojowników (niewolników i gladiatorów). W czasie buntu najpierw pokonał strażników, następnie zbiegł ku Wezuwiuszowi i tam powoli zaczął tworzyć armię złożoną z niewolników i zbiegłych gladiatorów. Pierwszy o jej sile miał przekonać się Klaudiusz Glaber, wysłany przez pretora Publiusza Wariniusa. Śmierć poniosło wówczas 3000 żołnierzy rzymskich. Powstanie zostało krwawo stłumione przez Marka Krassusa. Spartakus zginął w walce, a jego ciało nie zostało odnalezione. 6 tys. pojmanych powstańców ukrzyżowano.

 

Wieczór poprowadzi jeden z prezesów MCC Mazurkas Andrzej Bartkowski.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close