Wersja do druku

Udostępnij

Karolina Wycisk wraz artystami z artystami biorącymi udział w projekcie zaprasza w dniach 10-11 sierpnia 2019 do odkrywania Łąk Nowohuckich – ich geografii, mieszkańców, architektury. W 2003 roku obszar liczący niemal 60 hektarów został uznany za użytek ekologiczny. Powstał na terenie istniejącego w średniowieczu starorzecza Wisły, co do dziś uwidacznia się w unikatowej florze i faunie łąk: rzadkich odmianach kwiatów, ptaków, motyli, owadów rzecznych. Niezwykła lokalizacja łąk, w samym centrum Nowej Huty i tuż obok placu Centralnego, powoduje, że miejsce to wydaje się niemal wyklęte, a zarazem magiczne, tajemne i pociągające. Jest symbolem nieustającej transformacji (wewnętrzne przeobrażenia obszaru) jednoczesnej z walką o stałość (obszar wyjęty z planu rozbudowy Nowej Huty), ale też swoistego konfliktu: symbiozy (łąki paradoksalnie wpisują się w industrialne otoczenie) i wykluczenia (są nieco zapomnianym rezerwatem).

 

Realizując działania artystyczne w przestrzeni Nowej Huty, na zielonych terenach Łąk Nowohuckich, organizatorzy chcą  poszerzyć definicji pole znaczeniowe choreografii o choreografię poza-sceniczną i poza-ludzką. Nie chodzi bowiem tylko o ruch ludzkich ciał, ale też dynamikę przestrzeni zastanej, naturalnej – o to, w jaki sposób organizmy żywe tworzą choreografię niewidzialną dla ludzkiego oka, jak ludzkie ciała wpisują się w tę sieć relacji i zależności.

 

Organizatorzy zapraszają artystki i artystów, aby praktykowali na Łąkach Nowohuckich.  Aleksandra Osowicz z Wojciechem Grudzińskim zrealizują eksperyment, w którym zaproszą każdy żywy organizm do wspólnego performowania. Przygotowany specjalnie na tę okazję tort dla owadów będzie (jadalnym) znakiem wizyty nie-ludzkich gości.

 

Aleksandra Borys, eksperymentująca z ideą ciała ludzkiego jako przedłużenia środowiska, podzieli się swoją praktyką artystyczną. Łącząc (nie)pamięć przeszłości z fantazją o przyszłości, stworzy relację do tego, co tu i teraz. Ruch bowiem powstaje w momencie spotkania materii z antymaterią –  ta inspiracja artystki może być trafnym podsumowaniem choreograficznych eksperymentów.

 

Szczegółowe informacje i opisy:

 

10 sierpnia (Łąki Nowohuckie), godz. 19.00

Aleksandra Osowicz, Wojciech Grudziński, Performans międzygatunkowy. Sezon 1 Odcinek 1

 

Wielka uczta to zaledwie początek. Tort dla owadów jest prezentem. Tramwajarze, pająki, mrówki, ćmy, biedronki, osy. Larwy i osobniki dojrzałe, jednostki i grupy. Na co dzień pozostają niewidoczne. Ludziom kojarzą się z czymś przerażającym i odpychającym. Maleńki robak jest w stanie wystraszyć giganta. Zabicie robaka to codzienność. Każdy ruch człowieka niszczy owada. Bezruch pozwala na wspólne ucztowanie. Ich posiłek potrwa o wiele dłużej. Kiedy poczują zmęczenia, mają do dyspozycji hotele – tam można schronić się na dłużej.

 

Wolno obserwować, ale lepiej się nie ruszać. Można spróbować wypieku, ale tylko za zgodą przewodnika.

 

W razie niepogody, prosimy o zabranie cieplejszych ubrań i parasoli. Można też zabrać ze sobą koc i lornetki. Uczta dla owadów będzie trwała godzinę.

 

Aleksandra Osowicz – absolwentka Forum Danca, PEPC Choreographic Creation, Dance Research and Training w Lizbonie oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka danceWEB 2017. Członkini kolektywu Centrum w Ruchu. Od wielu lat równolegle rozwija swoje zainteresowania w dziedzinie sztuk wizualnych, tańca i pracy kuratorskiej.

 

11 sierpnia (Łąki Nowohuckie),  godz.19.00

Aleksandra Borys, re-Membering

 

Performans jest fantazją na temat kosmologii związanej z kręgami kamiennymi na Kaszubach. Dzięki innej pamięci przeszłości, przefokusowanej teraźniejszości, wydarzenie przypomina przyszłość – zarazem jest to swoisty sposób radzenia sobie z multi-kryzysem naszych czasów i nieznaną przyszłością.

Projekt powstał w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Aleksandra Borys – ukończyła kierunek Art and Science w Central Saint Martins/ Uniwersytet Sztuki w Londynie, wcześniej studiowała taniec w szkole Codarts w Rotterdamie. Jest także absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej  w Łodzi. Pracuje zarówno na polu choreografii, jak i sztuk wizualnych, wideo, instalacji, fotografii, ekologii, astronomii, i kosmologii.

 

W razie niepogody, prosimy o zabranie cieplejszych ubrań i parasoli. Można też zabrać ze sobą koc. Performans będzie trwał godzinę.

 

 

Wstęp na performanse jest bezpłatny. Uczestnicy spotkają się na tyłach budynku Nowohuckiego Centrum Kultury, na parkingu przy Łąkach Nowohuckich.

 

***

 

Pokazy odbędą się w ramach projektu kuratorskiego Karoliny Wycisk Celebracje. Choreografie kobiecości wokół zagadnienia kobiecej choreografii, twórczości kobiet-artystek, ich metod pracy w obrębie współczesnej choreografii, zagadnień „eko-choreografii” oraz choreografii społecznie zaangażowanej. Realizacja projektu przypada na setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, a tym samym możliwości społecznego samostanowienia. Dlatego projekt przybiera formułę artystycznej „celebracji” — performatywnego programu, w ramach którego odbędą się pokazy performansów o tematyce społecznie istotnej, eksperymenty choreograficzne w przestrzeni publicznej oraz rozmowy z artystkami.

 

Zrealizowano w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

www.krakow.pl

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close