Wersja do druku

Udostępnij

Ze smutkiem zawiadamiamy, że mija rok od śmierci prof. Roderyka Langego – wybitny naukowiec zmarł 16 marca 2017 roku. Prof. Lange był jednym z najwybitniejszych choreologów na świecie, antropologiem tańca, wykładowcą analizy i notacji ruchu. Współpracował z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, był dyrektorem dwóch ośrodków naukowo-dydaktycznych, zajmujących się tańcem, analizą ruchu i jego notacją a także antropologią tańca: Centre for Dance Studies w Jersey w Wielkiej Brytanii i Instytutu Choreologii w Poznaniu – jednej z niewielu placówek w Polsce, koncentrujących się wokół teorii tańca.

 

Profesor Lange jest autorem kilkuset artykułów, kilkudziesięciu książek i redaktorem wielu opracowań naukowych na temat tańca – od prac, podejmujących temat Labanowskiej kinetografii poprzez liczne eseje i książki na temat polskiego folkloru tanecznego oraz antropologii tańca. Wśród licznych publikacji prof. Langego warto wymienić: Taniec ludowy w Polsce i jego przeobrażenia w czasie i przestrzeni (Londyn: Polski Uniwersytet na Obczyźnie, 1978) i O istocie tańca i jego przejawach w kulturze (Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1988; wznowienie: Wydawnictwo Instytutu Choreologii, Fundacja Rhytmos, Poznań 2009). Szczególny obszar badań profesora stanowi folklor Tirunia i szerzej – Kujaw, co znajduje odzwierciedlenie w książkach: Taniec ludowy w pracach Muzeum Etnograficznego w Toruniu: metoda pracy i kwestionariusz (Muzeum Etnograficzne w Toruniu, 1960) i Folklor Kujaw (Centralny Ośrodek Upowszechniania Metodyki Kultury, Warszawa 1979).

 

Prof. Roderyk Lange został odznaczony Honorową Odznaką Miasta Poznania (1989), Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Klutury Ludowej” (1990), srebrnym Orderem Sztuki i Literatury (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres, Republika Francji – 2005) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2013).

 

Wspomnienie o prof. dr. hab. Roderyku Langem autorstwa Tomasza Nowaka dla taniecPOLSKA.pl

 

Biogram prof. dr. hab. Roderyka Langego na stronie MuzykaTradycyjna.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close