Wersja do druku

Udostępnij

W połowie maja ukazał się pierwszy tegoroczny numer kwartalnika „TANIEC” (1-2/2017), któregowydawcą jest fundacja Instytut Rozwoju Kultury. Publikujemy spis treści numeru, a także informacje o zespole redakcyjno-autorskim, z którego kilka osób na stałe współpracuje również z naszym portalem.

 

Czasopismo jest bezpłatnie do pobrania w formie elektronicznej na stronie: http://irk.org.pl/taniec/

 

 

Od wydawcy:

Kwartalnik „Taniec” ma za zadanie wypełnić lukę w prasie polskiej, w której obecnie brakuje pisma poświęconego sztuce i roli tańca w życiu człowieka. Kontynuując tytuł z lat 80.,  pragniemy nadać mu nowe, świeże spojrzenie, a także rozszerzyć zasięg tematyczny pisma. Stawiamy na pokazanie różnorodności tańca, jego powiązania z innymi dziedzinami życia człowieka. Taniec ma wiele twarzy, poznaj je wszystkie z nami!

 

 

Spis treści nr 1-2/2017:

 

KULTURA

Polsko-litewska współpraca baletowa – Joanna Brych

Polscy tancerze laureatami Grand Prix de Paris 2017

Odwiedź Warszawskie Muzeum Tańca

 

SZTUKA

Nadchodzi biennale w Łodzi

Minione Zawirowania – Aleksandra Pacak

 

RECENZJE

O kruchości świata – Das Lied von der Erde (Pieśń o ziemi) Johna Neumeiera – Agnieszka Rutkowska-Sagata

Mr. Naharin – twórca innowacyjnego języka ruchu – Marta Seredyńska

Grzmoty bez błysków – Ewa Kretkowska

Until the Lions w Narodowym Forum Muzyki – Anna Gancarz

8/9 czyli dziewiąta odsłona Kreacji – Ewa Kretkowska

 

 

EDUKACJA

„Macie przestrzeń, zróbcie teatr” – o tym,

jak młodzi artyści tworzą swoja sztukę

 

VARIA

W istnieniu na scenie ważna jest każda

chwila – Michael Getman w Warszawie.

 

„Wyspa” Teatru Pieśń Kozła z choreografią Ivana Pereza

 

***

 

 

Autorzy numeru 1-2/2017

Redaktor naczelna: Marianna Jasionowska

Redaktor wydania: Marta Seredyńska

 

Anna Banach – polonistka, nauczycielka wiedzy o kulturze, teoretyk i historyk tańca. Wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca. Związana jako tancerz, choreograf  i instruktor tańca z Teatrem Tańca PRO. Członkini Koła Naukowego Teorii Tańca na UMFC, współpracuje z portalem taniecPOLSKA.pl prowadzonym przez Instytut Muzyki i Tańca. Interesuje się kulturą współczesną w tym szczególnie teorią tańca  i jego związkami z innymi dziedzinami sztuki.

 

Joanna Brych – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2011-2013 słuchaczka Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2014 roku publikuje teksty o tańcu na łamach tygodnika„Polityka”, a od 2016 na portalu taniecPOLSKA.pl.

 

Marianna Jasionowska – redaktor naczelna. Doktor nauk społecznych, absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Teorii Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pracowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, obecnie współpracuje z Instytutem Sztuki PAN. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię tańca, historię nauczania i edukacji tanecznej, współczesne wychowanie przez taniec.

 

Ewa Kretkowska – magister filologii polskiej, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu historii sztuki w Collegium Civitas oraz Podyplomowe Studia Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Autorka publikacji w książkach pokonferencyjnych (m. in. Wokół Freuda i Lacana. Interpretacje psychoanalityczne, Warszawa 2009; Spojrzenie – spektakl – wstyd, Warszawa 2011). Członkini Polskiego Forum Choreologicznego. Nauczycielka 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie.

 

Edgar Lewandowski – student Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współzałożyciel zespołu tańca historycznego Varsavia Galante. Specjalizuje się w stylu arystokratycznego tańca francuskiego drugiej połowy XVII i pierwszej połowy XVIII wieku, tzw. tańca barokowego. Rekonstruuje ówczesne choreografie, opierając się na zachowanych traktatach i zbiorach tańców. W swojej pracy wykorzystuje biegłą znajomość notacji Beauchampsa-Feuilleta. Jego marzeniem jest obejrzenie prapremiery opery-baletu Les Indes Galantes Jeana-Philippe’a Rameau z 1735 roku. Współpracuje z Operą Narodową, wystepujac w spektaklach operowych i baletowych.

 

Marta Mück – tancerka, nauczyciel tańca, doktorantka w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwentka Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Z wyróżnieniem ukończyła Międzynarodową Szkołę Tańca Współczesnego IWANSON w Monachium. Tańczyła nie tylko na polskich scenach, ale również w Finlandii, Danii oraz Niemczech, obecnie związana z krakowskim zespołem Art Dance Company.

 

Aleksandra Agnieszka Pacak – polonistka, absolwentka specjalizacji Choreografia i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, obecnie studentka Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W ramach praktyk dziennikarskich w miesięczniku „Polonika” w Wiedniu miała okazję pisać relacje oraz recenzje z Festivalu Impulstanz. Koordynowała blogiem XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania.

 

Agnieszka Dominika Rutkowska – absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Po szkole tańczyła na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu, następnie współpracowała z Baletem Dworskim „Cracovia Danza”, koncertowała również z Filharmonią Narodową w ramach projektu edukacyjnego o tańcach polskich. Ukończyła Pedagogikę Baletową na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Doświadczenia jako nauczyciel tańca zdobyła prowadząc zajęcia z dziećmi w różnych częściach Mazowsza. Doktorantka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięła udział w pierwszej odsłonie Warszawskiej Platformie Tańca jako krytyk tańca. Współpracuje z portalem taniecPOLSKA.pl.

 

Marta Seredyńska – absolwentka Wiedzy o teatrze  oraz Mediów Interaktywnych i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej teksty znaleźć można w Internetowym Magazynie „Teatralia”, „Didaskaliach” oraz na portalu taniecPOLSKA.pl. Współpracowała z różnymi instytucjami, między innymi  Teatrem Polskim w Poznaniu, Malta Festival, Art Stations Foundation – programem Stary Browar Nowy Taniec, Międzynarodowym  Festiwalem Tańca Współczesnego KRoki, a także z artystami: Mikołajem Mikołajczykiem i Maciejem Kuźmińskim.

 

 

 

Wydawcą pisma jest fundacja Instytut Rozwoju Kultury: http://www.irk.org.pl/

 

 

Instytut Rozwoju Kultury (miniaturka)

 

 

Facebook: www.facebook.com/magazyn.taniec

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close