Wersja do druku

Udostępnij

W marcu tego roku, w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury ruszył projekt WY_tańcz_to współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019. Dzięki niemu dzieci i młodzież (35 uczestników w wieku 6-19 lat) mogą nie tylko oglądać na żywo spektakle taneczne, słuchać wykładów na temat historii i teorii tańca, ale przede wszystkim poznawać różne jego style. Podczas weekendowych warsztatów uczestnicy szkolą się pod okiem wysokiej klasy pedagogów w tańcu współczesnym, klasycznym, modern, jazz czy – jak w kwietniu podczas zajęć z Agnieszką Adamczyk – w tańcu ludowym.

 

Efekty kilkumiesięcznej pracy zaprezentują podczas nocy świętojańskiej, w plenerowym widowisku inspirowanym obrzędami słowiańskiej Nocy Kupały.  

 

O widowisku:

Kupalnocka to święto ognia, wody, słońca i księżyca, radości i miłości. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła, w trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurt rzeki wianki z zapalonymi świecami. W niektórych regionach wierzono, że do święta Kupały nie można było kąpać się w rzekach, strumieniach czy jeziorach, natomiast kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca leczyła rozmaite dolegliwości.

 

Plenerowe widowisko przygotowywane w ramach projektu WY_tańcz_to odbędzie się 23 czerwca, około godz. 20.45 nad pińczowskim zalewem (teren Klubu Wodnego Kon-Tiki).

 

Bieżące informacje z realizacji projektu na stronie: www.psck.pl/wy-tancz-to.html

 

W ramach programu Myśl w ruchu 2019 od marca realizowanych jest także 5 innych projektów, spośród których 3 będą miały finał w czerwcu:

 

– w Ziębicach Mikser taneczny realizowany przez Fundację „Teraz Ziębice”: finał 9 czerwca

– w Redzie, Sopocie  – Nowy alfabet ruchu realizowany przez Miejski Dom Kultury w Redzie 

– w Rumi Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi: finał 12 czerwca

– w Tychach projekt edu.DANCE II  realizowany przez Teatr Mały 

– w Słupsku Słupskie zawirowania, czyli tańczyć każdy może – II edycja realizowany przez Stowarzyszenie Enza: finał 21 czerwca

 

***

Program Myśl w ruchu jest programem własnym Instytutu Muzyki  i Tańca, w ramach którego wspierane są projekty edukacyjne w dziedzinie tańca, adresowane do uczniów szkół podstawowych lub ponadpodstawowych oraz wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, trwające minimum 3 miesiące. Adresatami mogą być dzieci i młodzież w wieku szkolnym bez niepełnosprawności i z niepełnosprawnościami oraz grupy integracyjne. Istnieje możliwość tworzenia także grup mieszanych z osobami dorosłymi (np. rodzice, seniorzy). Każdy z projektów w ramach programu składa się z warsztatów praktycznych i zajęć teoretycznych, w ramach projektu uczestnicy oglądają również spektakle tańca. Efekty praktycznej pracy warsztatowej prezentowane są w formie otwartego pokazu z udziałem publiczności. Projekty przygotowywane są we współpracy z lokalnym środowiskiem tanecznym.

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close