Wersja do druku

Udostępnij

Koniec roku szkolnego to m.in. czas pokazów finałowych programu Myśl w ruchu 2019. Mamy już za sobą niezwykle udaną premierę spektaklu inspirowanego poezją Pawła Huellego, który 12 czerwca, w przestrzeni rumskiej biblioteki Stacja Kultura, zaprezentowali uczestnicy projektu Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec (wśród widzów był sam poeta). Dziś efekty trzymiesięcznej pracy – na którą złożyły się różnego typu warsztaty taneczne – prezentują dzieci i młodzież z I Społecznej Szkoły Podstawowej w Słupsku, uczestnicy projektu Słupskie zawirowania, czyli tańczyć każdy może – II edycja. Z kolei w najbliższą niedzielę, 23 czerwca, nad pińczowskim zalewem odbędzie się plenerowe widowisko Noc Świętojańska, przygotowane przez uczestników projektu WY_tańcz_to. Widowisko taneczne inspirowane będzie obrzędami i wierzeniami związanymi ze słowiańskim świętem Nocy Kupały. Wszystkich, którzy akurat wypoczywają w okolicach Pińczowa, zachęcamy do udziału.

 

O widowisku Noc Świętojańska i projekcie WY_tańcz_to: 

Projekt WY_tańcz_to ruszył w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury w marcu tego roku. Dzięki niemu dzieci i młodzież (35 uczestników w wieku 6-19 lat) mogły nie tylko oglądać na żywo spektakle taneczne, słuchać wykładów na temat historii i teorii tańca, ale przede wszystkim poznawać różne jego style. Podczas weekendowych warsztatów uczestnicy szkolili się pod okiem wysokiej klasy pedagogów w tańcu współczesnym, klasycznym, ludowym, modern i jazz. Efektem ich kilkumiesięcznej pracy jest Noc Świętojańska, plenerowe widowisko taneczne inspirowane obrzędami słowiańskiej Nocy Kupały. 

 

Kupalnocka to święto ognia, wody, słońca i księżyca, radości i miłości. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła, w trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurt rzeki wianki z zapalonymi świecami. W niektórych regionach wierzono, że do święta Kupały nie można było kąpać się w rzekach, strumieniach czy jeziorach, natomiast kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca leczyła rozmaite dolegliwości.

 

Początek o godz. 20.45 (niedziela, 23 czerwca), ul. Pałęki 28, Pińczów (na terenie Klubu Wodnego Kon-Tiki).

 

O pokazie finałowym i projekcie Słupskie zawirowania, czyli tańczyć każdy może – II edycja:

W ramach projektu Słupskie zawirowania, czyli tańczyć każdy może – II edycja w I Społecznej Szkole Podstawowej w Słupsku odbywały się zajęcia taneczne prowadzone przez doświadczonych tancerzy i choreografów. Młodsza grupa, pod kierunkiem Gabrieli Keller-Janus, uczyła się podstaw tańca klasycznego i współczesnego, starsze – prowadzone przez Marcina Bilendę – nowoczesnego i teatralnych form tanecznych. W programie projektu znalazły się także warsztaty rytmiczne, multimedialne lekcje o tańcu i oglądane na żywo spektakle. Warto zaznaczyć, że większość dzieci i młodzieży bioracej udział w projekcie, mogła po raz pierwszy uczestniczyć warsztatach tanecznych.

 

Na pokazy finałowe organizatorzy (Stowarzyszenie Enza wraz z I Społeczną Szkołą Podstawową w Słupsku) zapraszają 21 czerwca 2019 roku (jeden pokaz o 9.00, drugi o 10.00) – do siedziby szkoły, przy ul. Zygmunta Augusta 8 w Słupsku.

 

Więcej o projekcie i spektaklu Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec – m.in. w naszym kalendarium wydarzeń

 

Projekty są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.

 

***

Program Myśl w ruchu jest programem własnym Instytutu Muzyki  i Tańca, w ramach którego wspierane są projekty edukacyjne w dziedzinie tańca, adresowane do uczniów szkół podstawowych lub ponadpodstawowych oraz wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, trwające minimum 3 miesiące. Adresatami mogą być dzieci i młodzież w wieku szkolnym bez niepełnosprawności i z niepełnosprawnościami oraz grupy integracyjne. Istnieje możliwość tworzenia także grup mieszanych z osobami dorosłymi (np. rodzice, seniorzy). Każdy z projektów w ramach programu składa się z warsztatów praktycznych i zajęć teoretycznych, w ramach projektu uczestnicy oglądają również spektakle tańca. Efekty praktycznej pracy warsztatowej prezentowane są w formie otwartego pokazu z udziałem publiczności. Projekty przygotowywane są we współpracy z lokalnym środowiskiem tanecznym.

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close