Wersja do druku

Udostępnij

Przy okazji konferencji prasowej poświęconej Festiwalowi Oper Współczesnych+ Opery Wrocławskiej kierownictwo zespołu baletowego tej sceny zaprezentowało plany repertuarowe na sezon 2017-2018. Magdalena Ciechowicz, kierownik baletu podkreśliła, że dzięki wsparciu dyrektora opery, Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, zespół baletowy ma szansę na rozwój i rozbudowanie zarówno repertuaru, jak i dodatkowych działań skierowanych do widzów, którym sztuka tańca nie jest obojętna. W składzie zespołu znalazło się w ostatnim roku wielu młodych utalentowanych artystów z różnych zakątków świata.

 

Po raz pierwszy od powstania Festiwalu Oper Współczesnych odbędzie się on w nowej formule, stąd w jego nazwie pojawił się znak +. Plusem tym będzie premiera baletowa: wieczór złożony z dwóch nowych choreografii. Swoje prace do muzyki współczesnej zaprezentują Jacek Przybyłowicz (Eufolia) i Jacek Tyski, choreograf-rezydent Opery Wrocławskiej (Ambulo). Przybyłowicz stworzy w ten sposób drugą część swej Infolii, wystawionej z zespołem baletowym Teatru Wielkiego w Poznaniu. Choreograf docelowo zamierza stworzyć tryptyk baletowy. Trwają rozmowy, gdzie zrealizowana zostanie trzecia jego część. Do wrocławskiej pracy Przybyłowicz zaczerpnął muzykę z dzieł Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, część muzyki skomponował specjalnie Prasqual. Jacek Tyski opowiada, że inspiracją do jego choreografii jest motyw drogi i wędrówki, pojmowany zarówno jako podróż w przestrzeni, jak i we własnym wnętrzu, własnym umyśle. W Ambulo wykorzysta muzykę Holendra Louisa Josepha Andriessena. Premiera wieczoru odbędzie się 3 grudnia.

 

W tym sezonie balet Opery Wrocławskiej zaprezentuje także nową inscenizację XX-wiecznego baletu, należący do żelaznego repertuaru światowych scen – Romeo i Julia Prokofiewa. Choreografię przygotuje Jacek Tyski, premiera 4 marca. W maju na wrocławskiej scenie pojawi się kolejny wieczór baletowy zatytułowany po prostu Wieczór polski: Chopin/ Karłowicz/Penderecki. Złożą się na niego choreografie Emila Wesołowskiego, Jacka Tyskiego i Czecha Jiři’ego Bubenička do muzyki wymienionych w tytule kompozytorów.

 

To nie wszystko, co balet Opery Wrocławskiej ma do zaoferowania miłośnikom tańca. W października zostało w operze uruchomione Studio Baletowe. W ofercie znajdują się zajęcia taneczne dla wszystkich zainteresowanych niezależnie od wieku i umiejętności ruchowych. Udział w zajęciach mogą wziąć zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzież, osoby dorosłe, jak i  seniorzy. W grupach dopasowanych do wieku będzie można popracować nad sylwetką, prawidłową postawą, a przy okazji poznać tajniki baletu, dowiedzieć się, czym jest „pas” i spróbować je samodzielnie wykonać. Zajęcia poprowadzą tancerze Opery Wrocławskiej, ale także goście z zagranicy  (niektóre będą prowadzone także w języku angielskim).

 

Opracowała: Katarzyna Gardzina-Kubała

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close