Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę, 27 lipca kolektyw Hashimotowiska, tworzony przez Paulinę Jaksim i Katarzynę Kulmińską – na co dzień tancerki Polskiego Teatru Tańca – wystąpi na scenie głównej festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver w Płocku. Duet będzie można zobaczyć we współtworzym przez Jaksim i Kulmińską performansie Afterhuman Afterparty w reżyserii Magdaleny Koryntczyk, do muzyki DJ-a Manoida.    

 

Audioriver odbywa się na plaży nad Wisłą w Płocku i jest jednym z największych festiwali muzycznych w kraju. Widownia samej sceny głównej to ok. 10 tysięcy ludzi, a oprócz niej festiwalowe wydarzenia odbywają się jeszcze w siedmiu innych punktach.

 

Dla duetu Hashimotowiksa nie będzie to debiut przed tak ogromną publicznością. W zeszłym roku tancerki promowały teatr i taniec na festiwalu Tauron Nowa Muzyka, gdzie wystąpiły we własnej choreografii Uran Uran.   

 

Skądkolwiek przylecieliście – witamy Was, niestety nie możemy osobiście.

Nas już nie ma. Przybyliście za późno.

I kiedy będziecie szukali naszych śladów w organiczno-plastikowej brei, spójrzcie na kolorowe reklamówki, butelki po napojach, patyczki do uszu, jednorazowe golarki, jak na my patrzyliśmy na rysunki w prehistorycznych jaskiniach, na piramidy Majów i posągi Wyspy Wielkanocnej.

Wyobraź sobie ludzi pierwotnych, którzy pierwszy raz widzą reklamówkę.

Która się nie rozkłada. Nie umiera.

Czy nie tak wyglądają bogowie?

 

Chcemy, żebyście wiedzieli, że tu byliśmy, że kochaliśmy, wierzyliśmy w dobro i prawdę, w piękno foliowej torebki tańczącej na wietrze.

Nie bądźcie dla nas surowi.

Tańczyliśmy i śmialiśmy się.

Do ostatniej chwili.

To afterparty, ale robimy je teraz, póki tu jesteśmy, póki jest jeszcze ktoś, kto zatańczy.

Bez odbioru.

 

Afterhuman Afterparty to wiadomość w kapsule czasu. Polaroidy z ostatniej imprezy ludzkości. 

 

Niebo miało kolor telewizora nastawionego na nieistniejący kanał.

Po wszystkim. Wszystkie katastrofy już się wydarzyły.

Ewolucja dobiegła końca. Ostatnim jej stadium były hybrydy organizmów żywych i plastiku, który wbudował się w DNA i zmienił wszystko. Darwin nie mógł tego przewidzieć. To ósmy dzień stworzenia.

Odczuwalna temperatura 70 stopni Celsjusza. Gdyby istniał jeszcze ktoś, kto mógłby ją odczuwać.

 

Nie będzie teleportacji, podróży w czasie, androidów na ulicach.

Nie będzie przyszłości.

Nigdy nie potrzebowaliśmy muzyki bardziej.

 

Tekst i reżyseria: Magdalena Koryntczyk
Performują i tańczą: Hashimotowiksa
Muzyka i koncept: MANOID
Światła: Aleksandr Prowaliński
Kostiumy: RAG
VJ: .wju

Projekt plakatu i oprawa graficzna: Lola Haze

 

O twórcach:

 

Autorem konceptu i muzyki jest MANOID – uzdolniony producent, realizator dźwięku i sound designer. Artysta eksploruje szeroko pojętą muzykę elektroniczną i techno. Nie boi się poszukiwań i nowych rozwiązań. Pod koniec 2018 roku wydał świetnie przyjętą debiutancką płytę pt. TRUTH w niemieckiej wytwórni Hafendisko. Występował na największych polskich festiwalach muzycznych m.in. Audioriver, Tauron Nowa Muzyka i Mayday. Występował też w Niemczech, Holandii, Czechach, Norwegii, Islandii czy Korei Południowej. Regularnie możemy go usłyszeć w najlepszych polskich klubach.

 

Hashimotowiksa to kolektyw odpowiedzialny za taniec i performance. Powstał pod koniec 2017 roku, z potrzeby zbudowania sieci mostów pomiędzy sztuką wysoką, (nie)zwykłymi imprezami, zdrowym stylem życia oraz modą. Paulina Jaksim i Kasia Kulmińska stawiają czoła utartym schematom i mitom. Misją Hashimotowiksy jest szerzenie oraz dzielenie się tańcem jako działaniem performatywnym nie tylko na scenie. Pierwszy wspólny spektakl zaprezentowały w 2015 roku podczas festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca. Ich ostatnią premierą był spektakl Uran Uran, prezentowany na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Współpracują z poznańskim klubem TAMA. więcej

 

Za kostiumy odpowiada marka RAG, założona przez Przemka Podolaka. Twórca czerpie inspiracje z mrocznego ducha współczesnej kultury. Unikając nudy i banalnych projektów, kroczy własną ścieżką i tworzy ubrania odbiegające od kanonów współczesnej mody. Ubrania są mocne, wyraźne, unikatowe. Wiele z nich powstaje w pojedynczych egzemplarzach.

 

.wju to kolektyw multimedialny z Poznania. Mieszają różne techniki jak mapping, mapping 3d, rzeźba, instalacja czy mural, budując i projektując design sceniczny nadając każdej imprezie niezapomniany i multisensoryczny charakter.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close