Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Danza Bolero de Ravel NTF Teatru Tańca Małgorzaty Matuszewskiej rozpocznie w sobotę 16 marca cykl prezentacji Sceny dla tańca 2019. W ramach tego programu będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca  finansowe wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w innych instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju. W tym roku, oprócz Płocka, na mapie Sceny dla tańca znajdą się m.in. Bytom, Słupsk, Wrocław i Zakopane.

 

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej zaprezentuje spektakl Danza Bolero de Ravel na scenie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. NTF to wyjątkowa grupa wśród polskich teatrów tańca, z własnym językiem artystycznym, wypracowanym m.in. na bazie tańca flamenco. Spektakl, który zespół zaprezentuje płockiej publiczności składa się z dwóch części: pierwszej  Danza i drugiej Bolero de Ravel. To opowieść o kobiecie  zmiennej, pełnej pasji i życia. Autorką choreografii jest Małgorzata Matuszewska.

 

Projekty NTF Teatru Tańca prezentowane były na licznych festiwalach sztuki m.in.: Festiwalu Sztuki Współczesnej Rozdroże w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Flamenco Duende w Poznaniu, Festiwalu Sztuki Niezależnej Re:wizje w Warszawie, Warszawskiej Scenie Tańca, Gdańskim Festiwalu Tańca, Warszawskich Dniach F.G. Lorki i wielu innych.

 

Opis spektaklu:

 

Danza 

W Danza przeplatają się choreografie nawiązujące do technik tańca hiszpańskiego charakterystycznych dla różnych epok, od XVII do XX wieku: hiszpańskiego tańca dawnego, sztuki flamenco i clasico español. W kompozycjach występuje również element fuzji, łączenia technik hiszpańskich ze współczesnymi technikami tańca. Całość kompozycji pozostaje w dialogu z obrazami filmowymi Andrzeja Misiuka, wielokrotnie nagradzanego autora i operatora filmów przyrodniczych.

 

Z przepełnionego ptasim śpiewem ogrodu, gdzie damy dworu bawią się w ciuciubabkę do dźwięków danza española, przenosimy się we współczesność. Podziwiamy uwodzicielskie piękno guajiry, doświadczamy miłości i czułości matki, zanurzamy się w tajemniczy świat kobiecych uczuć. /taniec.subiektywnie/

 

Bolero de Ravel

Utwór Maurice’a Ravela jest stylizacją tańca hiszpańskiego o tej samej nazwie bolero. Został skomponowany w 1928 roku dla zespołu baletowego Idy Rubinstein, a pierwszą w historii tańca choreografię przygotowała Bronisława Niżyńska  siostra genialnego Wacława Niżyńskiego. Małgorzata Matuszewska w oryginalny sposób przenosi klasyczny temat w przestrzeń współczesnej sceny, nadając mu nowy, świeży wymiar.

 

O czym opowiada wachlarz? Zapewne każdy zrozumie jego mowę inaczej. Bolero Teatru Tańca NTF to przede wszystkim opowieść o kobiecie – zmiennej, pełnej pasji i życia. /taniec.subiektywnie/

 

Choreografia: Małgorzata Matuszewska 

 

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej:

Karolina Łucznik, Małgorzata Matuszewska, Anna Ochman, Agata Teodorczyk

 

Produkcja: Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki

 

Trailer spektaklu: tutaj 

 

Wstęp na zaproszenia dostępne w Bileterii POKiS.

 

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki

ul. Jakubowskiego 10

Sala widowiskowa

 

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

Jako kolejna zaplanowana jest marcowa prezentacja spektaklu Lorem Ipsum Vagabond Physical Collective na scenie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark (31 marca), a w czerwcu w Fabryce Sztuki w Łodzi. 

 

IMIT (miniaturka)Scena dla tańca 2017 (miniaturka) 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close