W ramach programu Teatr Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, odbywa się podkarpacka trasa projektu Odyseja w choreografii Tomasza Ciesielskiego, przygotowanej w ścisłej współpracy z tancerzami: Natalią 'Sarną’ Kladziwą, Oscarem Mafą, Pawłem Urbanowiczem. Performans można oglądać na dworcach PKP i PKS w Dębicy, Krośnie, Sanoku, Leżajsku, Jarosławiu i Nowym Sączu na przełomie września i października.

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorem trasy jest Teatr Nowszy.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja wejściówek. Linki do rezerwacji opublikowane są w poszczególnych wydarzeniach poniżej.

Harmonogram:

26 września, 18.00: Nowy Sącz
28 września, 18.00: Krosno
30 września, 18.00: Sanok
2 października, 18.00: Jarosław
4 października, 11.00: Leżajsk
5 października, 18.00: Dębica

O projekcie Odyseja:

Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.

Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który „wyszedł z formy” rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.

Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed „wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej „śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami
Taniec: Natalia 'Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz
Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys
Kostiumy: Damian Kretschmer
Produkcja: Joanna Stasina

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w celu zwiększenia mobilności teatrów i popularyzacji sztuki teatralnej w miejscowościach nie posiadających teatru instytucjonalnego. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

***

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach:

 1. Wydarzenie jest bezpłatne
  2. Limit widzów: 60 osób na 1 spektaklu
  3. Każdy zarejestrowany uczestnik wydarzenia powinien posiadać własny zestaw słuchawkowy z wejściem mini jack. W przypadku braku własnych słuchawek organizator zapewni zestawy dodatkowe, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie pandemii.
  4. Zasady dla wspólnego bezpieczeństwa:
  – Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid-19, nie przychodź na spektakl, zostań w domu.
  – Przed rozpoczęciem spektaklu wypełnij dostępne na miejscu oświadczenie o stanie zdrowia.
  – Umyj i zdezynfekuj ręce po przyjściu na spektakl oraz przed odbiorem zestawu słuchawkowego.
  – Podczas spektaklu należy mieć zakryte nos i usta.
  – Organizator ma prawo odmówić udziału w spektaklu osobom z objawami przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid-19, osobom które nie wypełnią oświadczenia o stanie zdrowia oraz osobom bez maseczek ochronnych.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close