Wersja do druku

Udostępnij

Co roku dzięki programowi Young Choreographers Platform (YCP) organizowanemu przez Central Europe Dance Theatre w Budapeszcie wybrani młodzi choreografowie mają możliwość pracy z tancerzami węgierskiego zespołu. W tegorocznym naborze – co jest dla nas bardzo miłą wiadomością – wyłonione zostały zgłoszenia z Polski: Magdy Skowron, Anny Mikuły i Pawła Urbanowicza. Cieszymy się tym bardziej, że – jak wiemy od organizatorów – zgłoszenia polskich twórców znalazły się w naborze dzięki ogłoszeniu opublikowanemu na naszym portalu.

W ostatnich latach program YCP wypromował kilkunastu młodych choreografów i choreografek. Wielu z nich zostało również zaproszonych do dalszej współpracy choreograficznej z CEDT. Więcej informacji o samym programie można przezcytać w polskiej wersji ogłoszenia: tutaj.

Choreografowie wybrani w edycji YCP 2020, z racji pandemii, współpracowali z węgierskim zespołem w trybie zdalnym.

Na osobiste spotkanie z polskimi twórcami CEDT ma nadzieję być może już w przyszłym roku. Online odbyły się także premiery przygotowanych prac: The Lungs of the Earth Magdy Skowron i Aurora Borealis duetu Anna Mikuła & Paweł Urbanowicz.

Od soboty – 19 grudnia od godz. 20.00 – nagrane spektakle będzie można obejrzeć online (dostęp jest płatny, zobacz: tutaj).

Magda Skowron o The Lungs of the Earth:

Spektakl eksploruje tematy związane z ruchem, obecnością i oddychaniem roślin, a w szczególności drzew. Odnosi się do świata, który w ogóle nie operuje słowem. W procesie czerpię inspirację z badań nad roślinami. Wykorzystuję je do pracy, w której tancerze na własnym ciele i zmysłach próbują doświadczać procesów zachodzących u roślin. Interesuje mnie ruch w połączeniu z powietrzem, imersyjność oddechu, połączenia między drzewami, oddychanie tlenowe i komórkowe, matczyństwo w relacji człowiek–roślina. Poprzez ruch próbuję wyrazić sposoby obecności drzew w świecie, ich zanurzenie w środowisko, zjawisko „nieśmiałości drzew”. W swoich poszukiwaniach inspiruję się tekstami z książki The life of plants Eduardo Coccia.

„Oddech, to nie tylko powietrze w ruchu; to rozbłysk, odkrycie, objawienie. To logos, język, powód. Rośliny są oddechem wszystkich żyjących bytów, światem jako oddech. To rytmiczny ruch, regularny i niestrudzony, bezgłośna fala, która rozchodzi się do limitów horyzontu i wraca do nas, aby otrzeć się o nasze ciała i eksplodować w płucach. Wszystko jest powtórzeniem, intensyfikacją i odmianą tego, co dzieje się w trakcie oddechu”. /Eduardo Coccia/ – tłumaczenie własne (Magda Skowron)

Choreografia, koncept: Magda Skowron

Kreacja i wykonanie: obsada Central Europe Dance Theatre w Budapeszcie w składzie: Adrienn Horváth, Dávid Dabóczi, Krisztián Barna, Krisztián Ungi, Renáta Joó, Réka Gyevnár

Reżyseria świateł: László Mádi i Zoltán Fogarasi

Muzyka: kolaż

Anna Mikuła & Paweł Urbanowicz o Aurora Borealis:

Jest postrzegana jako łabędzie zamarznięte na niebie, jako kryształy śniegu lśniące w świetle księżyca, zapowiedź śmierci i narodzin, katastrofy i dobrobytu. Jako zagubione dusze niezamężnych kobiet, astralna narzeczona Gwiazdy Polarnej. Aurora borealis, aurora astralis – znana jako zorza polarna – pozostaje tajemnicą, nawet w czasach naukowych wyjaśnień jej istnienia.

Obecność zorzy polarnej otwiera inny wymiar rzeczywistości, nietykalny i potężny w swojej tajemnicy. Od wieków ludzie próbowali połączyć się z duchem – poprzez opowieści, pieśni, taniec, medytację, rytuały, religię. Ta bardzo pierwotna potrzeba wierzeń, metafizyki, tajemnicy snów i schronienia umysłu, coś niewytłumaczalnego rozsądnymi argumentami – to właśnie punkt wyjścia do naszych działań w kontekście choreografii.

Choreografia, koncept: Anna Mikuła, Paweł Urbanowicz

Kreacja i wykonanie: obsada Central Europe Dance Theatre w Budapeszcie w składzie: Dávid Dabóczi, Krisztián Barna, Renáta Joó, Réka Gyevnár

Reżyseria świateł: Paweł Urbanowicz

Muzyka: kolaż

Link do zakupu biletów: tutaj

Wykupienie jednego biletu umożliwia oglądanie spektakli dowolną ilość razy przez okres od 19 grudnia godz. 20.00 do 18 lutego 2021 roku. Bilety dostępne w trzech wariantach: do indywidualnego oglądania w cenie 1000 Ft (~ 12 zł), zespołowego w cenie 2500 Ft (~ 30 zł) oraz z dobrowolnym wsparciem dla artystów w cenie 5000 Ft (~ 60 zł); po dokonaniu wpłaty każdy otrzyma prywatny link do spektakli.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close