Już jutro, 12 grudnia o godz. 19.00, Kielecki Teatr Tańca zaprasza na transmisję online spektaklu Sopockiego Teatru Tańca pt. TAB’ Nowy początek. Pokaz spektaklu odbywa się w ramach Polskiej Sieci Tańca 2020, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca.
O spektaklu:
TAB’ Nowy Początek
Sopocki Teatr Tańca
chor. Joanna M. Czajkowska
Organizator: Centrum Partnerskie PST – Kielecki Teatr Tańca
Natura materialna tab’ to w psychologii sufich określenie na sumę zdolności psychicznych, z którymi przychodzimy na świat, a zatem głównie uwarunkowania odziedziczone po rodzicach i związane z przebiegiem ciąży. Cechy natury materialnej wywierają znaczący, ale nie jedyny wpływ na rozwój człowieka. Następne etapy według tej koncepcji to Nafs, Serce, Duch, Świadomość Wewnętrzna oraz Najgłębsza Wewnętrzna Świadomość. Tab’ jest zatem punktem startu w rozwoju każdej jednostki. W spektaklu Sopockiego Teatru Tańca pełni tę samą rolę – wyjścia do opowieści, czy raczej filozoficzno-fizycznych rozważań o rozwoju świadomości człowieka. Autorka koncepcji spektaklu, pracując nad scenariuszem, zintegrowała ze sobą zachodnie i wschodnie systemy filozoficzno-psychologiczne. I tak, obok konceptu sufich, dużą inspiracją była piramida potrzeb Maslowa, czy system czakr – sieci energetycznych ośrodków w ciele, które są skorelowane zarówno z narządami (warstwa fizyczna ciała), jak i sferą psychiczną i duchową człowieka. Inspiracją była także tradycja hawajska huna.
Wizualnym uzupełnieniem wydarzenia będą obrazy, związanej z Sopotem niemal całe życie, Gertrudy Kuziemskiej-Wilczopolskiej, które uruchomi wizualnie Katarzyna Teresa Turowska.
Koncept, reżyseria, choreografia: Joanna M. Czajkowska
Współpraca choreograficzna i wykonanie: Jan Górczak, Róża Kołoda, Jacenty Krawczyk, Wiktoria Rudnik, Joanna M. Czajkowska
Obrazy będące bazą wizualizacji: Gertruda Kuziemska-Wilczopolska
Wizualizacje: Katarzyna Teresa Turowska
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Śpiew: Magdalena Gruszczyńska (sopran), Jan Czerwiński (beatbox)
Scenografia: Jacek Krawczyk
Światła: Mateusz Gierc
Pokazy PST 2020 online są biletowane, a pula biletów jest ograniczona. Nagrania będą dostępne na platformach organizatorów od godziny emisji do godz. 23.59 tego samego dnia.
Koszt dostępu: 15 zł
Link do sprzedaży biletów na sobotni spektakl i do panelu odtwarzania: https://player.liveu.pl/97f9192a05a04ed06097a062a83c02eb (facebook.com)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W następnym tygodniu zobaczymy trzy kolejne spektakle z puli PST 2020 – będą to zarazem ostatnie pokazy w tym roku:
15 grudnia
If/Then Lubelskiego Teatru Tańca
chor. Joseph W. Alter
organizator: Centrum Partnerskie PST – Polski Teatr Tańca
18 grudnia
FearLess Gosi Mielech
organizator: Scena Partnerska PST – Teatr Rozrywki w Chorzowie
19 grudnia, godz. 18.00
Fabula Rasa Polskiego Teatru Tańca
chor. Maciej Kuźmiński
organizator: Scena Partnerska PST – Nowosolski Dom Kultury
Linki do transmisji już wkrótce na FB oraz stronach www Polskiej Sieci Tańca i sieciujących partnerów.
W ramach PST 2020 online zapraszamy także na cykl wywiadów Z chaosu sztuka. W reportażu o spektaklu FearLess dowiemy się więcej na temat metod twórczych i wyzwań, jakie niesie za sobą praca solowa. Rozmowę z Gosią Mielech poprowadziła promotorka PST Zuzanna Jeglorz. Wywiad dopełnią fragmenty spektaklu.
Link do odc. 1 – rozmowa z Gosią Mielech: https://youtu.be/ev8Vm7wd4fg
***
Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok wyruszają w trasę w ramach Sieci, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie. Aktualnie PST 2020 tworzy 15 Partnerów prezentujących 14 spektakli tanecznych, z udziałem niemal 100 artystów. Do końca 2020 roku odbędzie się prawie 80 pokazów w całym kraju.
Organizatorem Sieci jest Instytutu Muzyki i Tańca. Więcej: pst.info.pl