Eugeniusz Morawski, Aleksander Tansman, Karol Szymanowski – do muzyki tych trzech wybitnych polskich kompozytorów powstał oryginalny trzyczęściowy spektakl Polskiego Baletu Narodowego. Na Balety polskie złożą się prace choreograficzne trzech wyróżniających się polskich choreografów: Roberta Bondary, Jacka Przybyłowicza i Jacka Tyskiego. Całemu wieczorowi przyświeca idea poszukiwania inspiracji twórczej w polskim dorobku muzycznym dwudziestolecia międzywojennego u progu zbliżającej się rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.
Muzyka Świtezianki Morawskiego i balet Roberta Bondary czerpią inspirację ze znanej Mickiewiczowskiej ballady. Choreograf dotyka w swojej pracy takich tematów, jak wzniosła miłość, zazdrość, manipulacja i podstęp, pożądanie i zdrada, wina i kara, których nie sposób jednoznacznie ocenić. Rozbudowana psychologia postaci (tutaj szczególnie na poziomie relacji między kobietami) przypomina takie wcześniejsze realizacje Bondary na scenie warszawskiej, jak Persona czy Nevermore…?
W balecie Na pięciolinii Jacka Tyskiego usłyszymy muzykę Tansmana zatytułowaną Sextuor. Zobaczymy tu zarysowaną przez choreografa przewrotną historię miłosną, w której zakochują się w sobie uosabiane przez tancerzy instrumenty muzyczne. Ciekawym elementem takiej koncepcji baletu będzie także obecność na scenie postaci samego kompozytora, który na oczach widzów tworzy swoje nowe dzieło. To kolejna już choreografia Tyskiego dla PBN po jego niedawnym Hamlecie.
Interpretacja baletowa II Koncertu skrzypcowego nie jest pierwszą realizacją Jacka Przybyłowicza do muzyki Szymanowskiego na scenie Opery Narodowej. Wcześniej przedstawiał już swoją wizję sceniczna jego III Symfonii „Pieśni o nocy”. Koncepcję nowej pracy choreograficznej Przybyłowicza na blisko pięćdziesięcioosobową grupę tancerzy PBN wyznacza sama muzyka. Ten afabularny balet pełen będzie jednak emocji, wyprowadzonych wprost ze wspaniałego utworu Szymanowskiego.
Premiera wieczoru baletowego w trzech częściach zaplanowana jest 10 listopada 2017 o godz. 19.00, a kolejne prezentacje w dniach 12 i 14 listopada 2017 (kolejno o godz. 18.00 i 19.00) oraz 28 marca 2018.
BALETY POLSKIE z sali prób – spotkanie
Premierę poprzedzi 6 listopada 2017 o godz. 19.00 otwarte spotkanie z choreografami wieczoru baletowego, Robertem Bondarą, Jackiem Tyskim oraz Jackiem Przybyłowiczem.
Spotkanie poprowadzi Jacek Hawryluk – Zastępca Dyrektora Redaktora Naczelnego 2 programu Polskiego Radia.
Fragmenty choreografii zaprezentują tancerze Polskiego Baletu Narodowego: Yuka Ebihara, Maksim Woitiul, Kristóf Szabó, Aneta Zbrzeźniak oraz Patryk Walczak.
Uczestnicy spotkania otrzymają kupon upoważniający do zakupu maksymalnie 6 biletów na spektakle Balety polskie w sezonie 2017/2018 z 30 % zniżką.
Spotkanie odbędzie się w Sali prób TW – ON, przez portiernię nr V, ul. Moliera 1.
Twórcy przedstawienia:
Świtezianka
Choreografia: Robert Bondara
Muzyka: Eugeniusz Morawski
Scenografia i kostiumy: Julia Skrzynecka
Światła: Maciej Igielski
Na pięciolinii
Choreografia: Jacek Tyski
Muzyka: Aleksander Tansman (Sextour)
Scenografia i światła: Olga Skumiał
Kostiumy: Renata Bonter-Jędrzejewska
Projekcje wideo: Piotr Bednarczyk
II Koncert skrzypcowy
Choreografia: Jacek Przybyłowicz
Muzyka: Karol Szymanowski
Scenografia: Boris Kudlička
Kostiumy: Paweł Grabarczyk
Światła: Marc Heinz
Polski Balet Narodowy
Dyrektor: Krzysztof Pastor
Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Dyrygent: Łukasz Borowicz
Teaser spektaklu: https://youtu.be/KjAGVMmYIBo
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/127205971371235/