Wersja do druku

Udostępnij

29 stycznia o godz.19.00 Teatr Wielki – Opera Narodowa udostępni bezpłatnie nagranie Burzy w choreografii Krzysztofa Pastora i wykonaniu tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. Spektakl dostępny będzie bezpłatnie przez 48 godzin na vod.teatrwielki.pl.

Krzysztof Pastor do współpracy nad swoim spektaklem zaprosił parę artystów wizualnych urodzonych w Iranie – Shirin Neshat i Shoję Azari, twórców nagrodzonego na festiwalu w Wenecji filmu Kobiety bez mężczyzn. Jak mówi Shoja Azari: polityczny aspekt tego projektu polega na tym, że przychodzimy z innego świata, nie z Europy Zachodniej, że reinterpretujemy Szekspira w nowym ujęciu, umieszczamy go w naszym kontekście historycznym. Nazywana „poetką wizualną” Shirin Neshat, autorka między innymi kaligrafii zapisywanej na ciele, bardzo interesuje się „językiem ciała jako sposobem opowiadania historii”, pasjonuje ją choreografia w ujęciu estetycznym i kompozycyjnym. Połączenie choreografii, obrazów, przekazu szekspirowskiego oraz muzyki Purcella, Tallisa i muzyki irańskiej daje niepokojący i inspirujący spektakl, który uważany jest za najbardziej tajemniczy z dotychczasowych realizacji  choreografa. Krzysztofowi Pastorowi i współpracownikom udało się stworzyć dzieło spójne, piękne, niedające się zamknąć w upraszczającej interpretacji.

 

Spektakl miał swoją polską premierę 9 kwietnia 2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. 

 

Zachęcamy do lektury recenzji Burzy, którą dla taniecPOLSKA.pl napisała Teresa Fazan: www.taniecpolska.pl/krytyka/340

Obsada:
Prospero – Vladimir Yaroshenko
Miranda – Yuka Ebihara
Ariel – Patryk Walczak
Caliban – Paweł Koncewoj
Ferdinand – Maksim Woitiul
Stephano – Bartosz Zyśk
Trinculo – Kurusz Wojeński
Stary Prospero – Abbas Bakhtiari

Realizatorzy:
Krzysztof Pastor – choreografia
Matthew Rowe – dyrygent
Shirin Neshat i Shoja Azari – projekcje wideo
Jean Kalman – reżyser światła
Tatyana van Walsum – kostiumy
Willem Bruls – dramaturg
Sandrine Leroy i Judy Maelor-Thomas – asystentki choreografa
Jan Pieter Koch – konsultant muzyczny

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close