Długo oczekiwany balet Piotra Czajkowskiego wraca do repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w realizacji i wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. Jezioro łabędzie – klasykę wszech czasów, obejrzymy już w maju w choreografii Krzysztofa Pastora według nowego libretta Pawła Chynowskiego (duet autorski znany już z baletu Casanova w Warszawie), w scenografii słynnej włoskiej projektantki Luisy Spinatelli i pod batutą znakomitego dyrygenta baletowego Alexeia Baklana.
Znana baśń baletowa o księciu i zaklętej w łabędzia dziewczynie tym razem została przeniesiona na XIX-wieczny rosyjski dwór cesarski i oparta na prawdziwej historii miłości cesarzewicza Nikiego (przyszłego cesarza Mikołaja II) do heskiej księżniczki Alix i sławnej baleriny polskiego pochodzenia Matyldy Krzesińskiej. Trójkąt miłosny, w którym młody carewicz rozdarty jest między wyidealizowanym uczuciem do Alix a realnym romansem z tancerką, stanie się osią romantycznej opowieści z epoki samego Piotra Czajkowskiego.
W nowej wersji choreograficznej zachowane zostaną najcenniejsze sekwencje tradycyjne, jak liryczny biały obraz z łabędziami, czy popisowe pas de deux ze słynnymi 32 foutté. Całość przygotowana została więc z dużym poszanowaniem tradycji, ale też z niestandardową wizją tej opowieści.
Premiera zaplanowana jest 20 maja o godz. 19.00, a kolejne spektakle w dniach 21 maja o godz. 18.00, 23-27 maja o godz. 19.00 oraz 28 maja o godz. 18.00
45 minut przed wszystkimi majowymi pokazami Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza z udziałem gości specjalnych. Spotkania poprowadzi Maciej Krawiec. Wstęp za okazaniem biletu na spektakl.
Balet w trzech aktach z prologiem i epilogiem
Nowe libretto: Paweł Chynowski
Muzyka: Piotr Czajkowski
Redakcja muzyczna: Paweł Chynowski i Alexei Baklan
REALIZATORZY:
Krzysztof Pastor: choreografa
Lew Iwanow: choreografia tradycyjna
Simotta Lysy: asystentka choreografa (realizcja sekwencji tradycyjnych)
Alexei Baklan: dyrygent (20, 21, 23, 24 maja )
Piotr Staniszewski: dyrygent (25, 26, 27, 28 maja)
Luisa Spinatelli: scenografia i kostiumy
Steen Bjarke: reżyseria świateł
Paweł Chynowski: libretto
Polski Balet Narodowy oraz orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej