Wersja do druku

Udostępnij

Izadora Weiss założyła Bałtycki Teatr Tańca i przez osiem lat kierowała tym zespołem. Obecnie kontynuuje działalność w Białym Teatrze Tańca, z którym tworzy spektakle zainspirowane wielką literaturą do fragmentów dzieł wielkich kompozytorów: od Mozarta do Pendereckiego. W swoich spektaklach Weiss pokazuje świadomy bunt wobec neoklasycznej tradycji tanecznej, w której została wykształcona, uwidaczniając tym samym własny język choreograficzny. Na pierwszy plan jej poszukiwań artystycznych wysuwają się treści związane z wartościami humanistycznymi, dwoistą naturą człowieka rozpiętą między namiętnościami a moralnością oraz całym spektrum towarzyszących temu emocji.

 

Choreografka często porusza w swoich spektaklach kwestię przemocy wobec kobiet, udowadniając, że jest to palący społeczny problem, który nie traci na aktualności.  W Darkness, zrealizowanym z zespołem Polskiego Baletu Narodowego, inspiracją dla Izadory Weiss była opowiadanie Jądro ciemności Josepha Conrada. To rozprawa o granicach okrucieństwa, które przesuwają się, kiedy jeden człowiek panuje nad drugim i jest bezkarny wobec przemocy. W spektaklu taka przemoc objawia się w relacjach między mężczyzną i kobietą. Choreografka jest zafascynowana zmianą, jaka pojawia się w tych relacjach, gdy kobieta przestaje być jednomyślna z partnerem i zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Jak to się dzieje, że cudowna obietnica raju mężczyzny spragnionego spełnienia może się przerodzić w agresję, przemoc i poniżanie? Jak to jest możliwe, że z cierpienia bezbronnej ofiary można czerpać rozkosz lub rozładowanie własnych lęków i kompleksów? Niekończące się, mimo postępu cywilizacji i praw człowieka, panowanie mężczyzny nad kobietą jest w wielu krajach ukrytą formą niewolnictwa, gdy kobieta jest własnością męża. Ma ono swoją brutalną wersję w świecie seksu. Ciemności nie zapadają nagle. Otaczają nasze jasne przestrzenie i czekają, by stopniowo zapanować w naszym życiu na zawsze.

 

Premierę zaplanowano w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (Sala Młynarskiego) 14 czerwca o godz. 19.00, a kolejne spektakle 16 czerwca i 18 czerwca o godz. 19.00.

 

 ***

 

Balet w dwóch aktach
Libretto: Izadora Weiss
Muzyka: Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Philip Glass, Armand Amar oraz muzyka starofrancuska

 

REALIZATORZY:

Izadora Weiss – libretto, choreografia, scenografia

Piotr Jasiński – światła

 

Obsada premierowa:

Ewa Nowak – Lilli

Yurika Kitano – Gejsza

Adam Kozal – Ojciec

Adam Myśliński – Chłopak

Lorenzo Alberti – Pan Młody

Yurika Kitano – Jasmin

Rachael Vrbancic – Matka

Dan Ozeri – Pan

Natalia Pasiut – Dziewczyna 1

Agnieszka Jankowska – Dziewczyna 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close