Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca ze swoim spektaklem Trucizna w choreografii Marty Ziółek przyłącza się do 24-godzinnej Globalnej Karuzeli Sztuki (24Hour Global Art Carrousel), która będzie się kręcić online od 3 lipca od godz. 20.00 do 4 lipca do 20.00. 

 

Polski Teatr Tańca pojawi się w programie 3 lipca w godz. 22.00-22.30. 

 

Wirtualny maraton zgromadzi ponad 200 artystów z całego świata i przeniesie widzów do Hong-Kongu, Los Angeles, Nowego Jorku, Berlina, Tokio, Poznania i w wiele innych miejsc. Twórcy połączą siły, aby wesprzeć międzynarodową organizację humanitarną Lekarze bez Granic, niosącą pomoc medyczną wszędzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. 

 

Akcję zmierzającą ku wytworzeniu poczucia nowej wspólnotowości oraz pozyskania środków do walki z aktualnymi globalnymi wyzwaniami zainicjowały mające swoją siedzibę w Holandii zespoły: Noord Nederlands Toneel, Club Guy & Roni, Asko|Schönberg i Slagwerk Den Haag, skupione pod wspólną nazwą NITE (National Interdisciplinary Theatre Ensemble), działającą jako kolektyw artystyczny tworzony przez aktorów, muzyków i tancerzy, integrujący różne dziedziny sztuki.

 

Program Karuzeli Sztuki współtworzą między innymi: Hong Kong Ballet, Batsheva Dance Company, La MaMa Experimental Theatre Club New York, Schaubühne Berlin, Alonzo King LINES Ballet, Tanz Mainz, Germaul Barnes, Noord Nederlandes Orkest, Het Nationale Theater, Speak Percussion.

 

Transmisja w formie live streaming odbędzie się na stronie Nite Hotel www.nitehotel.nl. To internetowa platforma stworzona przez kolektyw NITE u progu pandemii jako „scena” dla premierowego spektaklu Before / After, która wraz z akcją 24-godzinnej Karuzeli Sztuki zyska wymiar globalny. 

 

Zapisy oraz szczegółowy program znajdziecie na nite.nl/24hour.

 

 

Kilka słów o pomyśle od Polskiego Teatru Tańca:

 

Epidemia ogarnęło miasto. Zdarzało się to w Poznaniu, miejscu urodzenia Polskiego Teatru Tańca, wiele razy. Dżuma, która wyniszczyła gród w 1709 roku, pochłonęła 9 tysięcy ofiar. Skutkiem nieznanej zarazy z 1625 roku, Poznań uległ prawie całkowitemu wyludnieniu. Pamiętają to najstarsze budynki i zabytkowe place – średniowieczna katedra, Stary Rynek… Obecnie trwa pandemia koronawirusa, tworząca ogniska zapalne w różnych punktach przestrzeni wspólnej. Artyści Polskiego Teatru Tańca reagują na aktualną rzeczywistość, infekując tkankę miasta swoją niespodziewaną obecnością, zakłócając dobrze oswojoną normalność „taneczną zarazą”. Sięgają po ostatni przed pandemią spektakl Polskiego Teatru Tańca o znamiennym tytule „Trucizna” w choreografii Marty Ziółek, odwołujący się do średniowiecznych epidemii tanecznych i szaleństw rejwowych, o których lider zespołu Prodigy, Keith Flint, śpiewał w piosence „Poison”. Spontaniczne manifestacje ciał tancerzy, wyrażające gniew, bunt, potrzebę indywidualnej wolności, ale i przynależności do wspólnoty, stanowią komentarz do sytuacji pandemicznego zagrożenia, w której się znaleźliśmy i w której, zdani na sprzeczne emocje, zmuszeni jesteśmy trwać, sprawdzając, czy taniec, który sobie aplikujemy, okaże się lekarstwem czy chorobotwórczym wirusem. Zachęcamy do kuracji poprzez taniec!

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close