Wersja do druku

Udostępnij

1. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury potrwa w Polskim Teatrze Tańca od 23 do 30 kwietnia.Program zawiera spektakle i performanse online, rozmowy oraz krótko- i długometrażowe filmy choreograficzne, czerpiące inspirację z różnorodności form natury i kwestionujące istnienie nieprzesuwalnych granic między naturą i kulturą.  

 

Festiwal podzielony został na cztery cykle tematyczne: Granice natury, Granice tańca, Granice teatru i Nowe horyzonty tańca.  

 

23 kwietnia zobaczymy serię krótkich metraży stworzonych przez międzynarodowe grono artystów posługujących się językiem filmu i językiem choreografii, ukazujących szerokie spektrum twórczych odwołań do natury. Zaprezentowane też zostaną dwa filmy, które swoją premierę miały podczas Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty w 2020 roku w cyklu Filmy o sztuce – Wir (Spin) w reżyserii Ginan Seidl oraz CHOMIKi (HAMSTERs) belgijskiej autorki Martine Doyen.  

 

24 kwietnia Teatr zaprasza na rozmównicę pt. (Współ)istnienie (premiera na Facebooku i YouTube Polskiego Teatru Tańca), poświęconą najnowszemu wydawnictwu Polskiego Teatru Tańca pt. Historie naturalne. Swoimi wrażeniami z oglądu i lektury albumu podzielą się krytyczka sztuki dr Dorota Łagodzka oraz krytyk literacki prof. Przemysław Czapliński. W tym dniu rozpocznie się też festiwalowa emisja filmów tańca. Będą to Siedem zimowych dni Companhia de Dança de Almada w choreografii Brunona Duarte oraz Closed w reżyserii Jo Strømgrena i Steina Rogera Bulla, w którym „zwykły poniedziałek staje się niezwykłym dniem pełnym intrygujących zdarzeń”.  

 

Spektakl Obiecana Ziemia Obiecana Polskiego Teatru Tańca w choreografii Artura Bieńkowskiego i reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania – począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po chwilę obecną, od atomu do sztucznej inteligencji. W wersji online, w ramach festiwalu spektakl dostępny będzie od 25 kwietnia.

 

26 kwietnia zaprezentowane będą filmy tańca Nathalie Larquet Leño oraz Oh…! That’s nothing zudziałem Julie-Anne Stanzak z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, a także rozmowa pt. Taniec i natura o wspólnej pracy dwóch artystek pracy i ich inspiracjach. Julie-Anne Stanzak opowie o swojej współpracy z ikoną tańca Piną Bausch.

 

27 kwietnia zobaczyć będzie można spektakl Tens w koncepcji, choreografii i wykonaniu Marty Wołowiec.  

 

Kulminacją programu festiwalowego będzie inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca. Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia w formie streamingu online, który będzie można śledzić na Facebooku i YouTube Polskiego Teatru Tańca. Streaming rozpocznie się ok. godz. 19.13 od emisji wspólnego zdjęcia.  

 

Następnie rozpocznie się akcja Narodowego Tańczenia, czyli prezentacja poloneza w wykonaniu tancerzy Polskiego Teatru Tańca oraz zaproszonych gości. Widzowie będą mogli dołączyć własne nagrania z autorskimi interpretacjami popularnego polskiego tańca narodowego w wersji kanonicznej i dowolnej, publikując komentarze pod streamingiem na Facebooku Polskiego Teatru Tańca.  

 

Następne punkty streamingu to wirtualne zwiedzanie teatru, wystąpienia gości, pełniących w tym dniu funkcje publiczne, mapping, toast za pomyślność, emisja życzeń nadesłanych przez naszych przyjaciół i prezentacja bloku filmów wyprodukowanych przez Polski Teatr Tańca w ostatnich latach. Zakończenie wirtualnego spotkania planowane jest ok. godz. 21.00.

 

Wszystkie materiały festiwalowe (poza streamingiem inauguracji) dostępne będą na platformie VOD Polskiego Teatru Tańca do końca festiwalu, tj. do 30 kwietnia. Część wydarzeń jest biletowana – szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.vod.ptt-poznan.pl.

 

30 kwietnia o godz. 20.00 Teatr zaprasza widzów na spektakl Kurka wodna albo urojenie już do własnej siedziby przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. Jeśli z uwagi na pandemię zagranie spektaklu tego dnia nie będzie możliwe, bilety pozostaną ważne podczas pierwszego spektaklu granego w nowej przestrzeni Polskiego Teatru Tańca po wycofaniu obostrzeń. 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close