Wersja do druku

Udostępnij

Od jutra do niedzieli Polski Teatr Tańca zaprasza na II Festiwal 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, który odbędzie się w przestrzeni Internetu. Festiwal będzie podsumowaniem 4. edycji międzynarodowego konkursu o tym samym tytule. Od 11 grudnia od godz. 12.00 do 13 grudnia do godz. 20.00 można będzie zagłosować na laureata Nagrody Publiczności. Głos na swojego faworyta w każdej z trzech kategorii konkursu: „1 strona” (kategoria literacka,) „1 spojrzenie” (kategoria „sztuki wizualne) „180 sekund” (kategoria filmowa) oddamy poprzez formularz, do którego link dostępny będzie na stronie Polskiego Teatru Tańca i na Facebooku.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie gala wieńcząca konkurs 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, podczas której poznamy laureatów, spotkamy się wirtualnie ze zdobywcami głównych nagród, wspólnie obejrzymy ich prace i posłuchamy opinii jurorów o wyróżnionych utworach. Wydarzenie odbędzie się online, na profilu FB Polskiego Teatru Tańca, 13 grudnia o godz. 20.30.

Pozostałą część wieczoru wypełni premiera najnowszego choreograficznego projektu filmowego TA MARA w choreografii Iwony Pasińskiej (godz. 21.00 na kanałach YouTube i VIMEO oraz na Facebooku Polskiego Teatru Tańca). Film, realizowany w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza, inspirowany jest twórczością malarki Tamary Łempickiej. Tamara Łempicka była artystką niezwykłą, tworzyła nowoczesne obrazy o intensywnych barwach. Widać w nich inspiracje kubizmem, neoklasycznymi obrazami Botticellego oraz filmem, które w latach 20. i 30. XX wieku zyskiwały na popularności. Jej styl życia wzbudzał emocje, kojarzył się z obyczajowymi skandalami. Łempicka zmarła w 1980 roku a jej prochy, zgodnie z wolą artystki, zostały rozsypane nad wulkanem El Popo w Meksyku. Obrazy Tamary były i są kupowane przez ikony świata popkultury Madonnę, Barbarę Streisand czy Jacka Nicolsona. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w Parku Mużakowskim obiekcie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO zarządzanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa po stronie polskiej i przez Fundację Fürst–Pückler–Park Bad Muskau po stronie niemieckiej. W filmie Polskiego Teatru Tańca przewijają się dwa bieguny, różne oblicza formujące nieoczywisty obraz kobiety. TA MARA owładnięta artystycznym szałem, który budzi wewnętrznego demona oraz wyciszona, zastygła w pozie oczekiwania, spokojna. Te skrajności, podobnie jak dwie strony Mużakowskiego parku tworzą jedność. Ekspresja ciała wykonawczyń projektu odzwierciedla elegancję, precyzję oraz figuralność widoczną na obrazach Łempickiej.

Więcej o filmie: tutaj

Nazwisko laureata Nagrody Publiczności i tytuł zwycięskiej pracy zostanie ogłoszone 13 grudnia o godz. 21.15, osobnym postem na profilu FB Polskiego Teatru Tańca oraz na stronie internetowej.

Przypomnijmy, że konkurs 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, którego organizatorem jest Polski Teatr Tańca, odbył się w tym roku po raz czwarty. Od początku istnienia jego celem jest tworzenie platformy rejestrującej kreatywne podejście do zjawiska teatru tańca i ruchu. Konkurs ma charakter otwarty, jego trójdzielna nazwa 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund odpowiada kolejno trzech kategoriom prac, które do 31 października tego roku można było nadsyłać w dziedzinie literatury, sztuk wizualnych i filmu.

W latach ubiegłych kategoria „1 spojrzenie” obejmowała wyłącznie fotografię. W tym roku organizatorzy poszerzyli ją o prace graficzne, rzeźbiarskie i malarskie, aby otworzyć przestrzeń wymiany myśli wokół tematu ekspresji ciała na różne gatunki sztuk wizualnych. W składzie jury w tym roku znaleźli się: Iwona Pasińska (przewodnicząca), prof. Piotr Śliwiński (ekspert w dziedzinie literatury), Andrzej Grabowski (ekspert w obszarze sztuk wizualnych) oraz Edyta Pietrowska (ekspertka w zakresie filmu).

Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostaną na stronie internetowej Polskiego Teatru Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close