Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 20 lutego o godz. 17.00 na swoich kanałach na Facebooku oraz YouTube Polski Teatr Tańca spotkaniem pt. Antropo(d)stęp otwiera nowy rozdział w cyklu „rozmównic”. Wraz z idiomem „Człowiek – Roślina”, wokół którego w 2021 roku ogniskuje się program Polskiego Teatru Tańca, rozpoczyna się etap intensywnego zainteresowania tematyką bioróżnorodności form natury, dostrzegania „spektakli tańca” w zjawiskach przyrodniczych, pytań o granice sprawczości człowieka, a także o nieoczywiste możliwości relacji pomiędzy światem flory a kulturą ludzką.

 

W planach są spotkania z badaczami, pasjonatami, aktywistami i ekokrytykami zgłębiającymi interdyscyplinarną dziedzinę humanistyki ekologicznej oraz artystami wizualnymi, fotografami, kompozytorami, eseistami i poetami, których fascynuje świat roślin jako źródło międzygatunkowych  inspiracji i autonomiczny porządek estetyczny. Każdego z rozmówców organizatorzy będą prosić o sprecyzowanie własnego rozumienia słowno-pojęciowej zbitki „człowiek – roślina”, aby stworzyć różnorodną paletę możliwych definicji oraz bodziec poznawczy dla widzów Polskiego Teatru Tańca i twórców, którzy zechcą z nim współpracować.

 

Pierwszymi gośćmi nowego cyklu będą Szymon Kaczmarek oraz dr Andrzej Marzec.

 

Dr Andrzej Marzec to filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”, autor książki Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności (2015). Poszukiwania badawcze Marca skupiają się wokół spekulatywnego realizmu, ontologii zwróconej ku przedmiotom oraz „ciemnej ekologii”.  W kwietniu 2021 roku, nakładem wydawnictwa PWN ukaże się jego najnowsza książka Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata (2021), która już otrzymała nominację do nagrody Fundacji Identitas.

 

Szymon Kaczmarek to reżyser teatralny, który współpracował z takimi teatrami jak Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, a obecnie wraz z choreografem Mikołajem Karczewskim i dramaturgiem Żelisławem Żelisławskim i z zespołem Polskiego Teatru Tańca przygotowuje spektakl pt. Walka o ogień i wzrost gospodarczy. Spektakle współtworzone przez Szymona Kaczmarka otrzymały wiele nagród, m.in. w konkursie Nowe Sytuacje na festiwalu Malta 2008, na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnego BlogTXT w Schauspielhaus w Grazu (2008) czy na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w (2019).

 

Rozmowa oscylować będzie wokół odkrywania pogranicza geologii i filozofii. Goście wraz z uczestnikami porozmawiają o antropocenie, antropopostępie, antropopodstępie, antropopułapce i postantropocentyzmie. Przyjrzą się cieniowi, w którym gatunek ludzki – metaforycznie – pogrążył dobroczynne działania innych organizmów żywych. Spróbują nazwać, jakich „nieludzkich aktorów” w teatrze świata nie doceniamy.

 

Wstęp wolny.

 

Rozmowy można wysłuchać także na Spotify Polskiego Teatru Tańca, gdzie dostępne są „rozmównice” w wersji audio.

 

Prowadzenie: Anna Koczorowska i Robert Chodyła

 

Patronem medialnym cyklu „rozmównic” jest kwartalnik „TANIEC”.  

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close