Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 28 listopada o godz. 20.00 Polski Teatr Tańca zaprasza do MP 2 (ul. Głogowska 14) na premierę spektaklu Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza w choreografii Ewy Wycichowskiej. Układ formalny spektaklu obejmuje dwa wymiary czasowe, w których umieszczone są postaci i rozgrywają się relacje między nimi. Te przestrzenie równoległe budują świat poetycko-realistyczny, adekwatny do języka teatru, jakim operował w swojej twórczości Tadeusz Różewicz. Niezwykle istotna rola w planowanym projekcie, przypisana jest też warstwie plastycznej, muzycznej i multimediom, które nie będą pełnić  funkcji ornamentacyjnej, lecz znaczeniową. Projekt Lament został zakwalifikowany do udziału w Festiwalu strefa_kontaktu 2016 organizowanym przez Teatr Współczesny we Wrocławiu i współpracy koprodukcyjnej (Europejska Stolica Kultury 2016).

 

Lament rozumiany jest tu wielorako. Jako zagadnienie wielopłaszczyznowe odnoszące się zarówno do kwestii osobistych,  jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z  dziełem i jego oceną. Jest więc to także indywidualny dialog każdego z twórców spektaklu z różewiczowską „raną”. Twórców interesuje wniknięcie w transgresywny świat, jaki rodzi się między przestrzenią traumy a przestrzenią dzieła, które pełni terapeutyczny, a zarazem ekspiacyjny charakter. Istota intymności wyznania zawarta w utworach składających się na tom Różewicza, stała się dla twórców spektaklu  inspiracją do  działania, zmierzającego do podjęcia pracy nad wybranymi wątkami i motywami, które w sposób kreacyjny wpisuje dzieło w strukturę gatunkową teatru tańca. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, budując strukturę dramaturgiczną ze znaku semantycznego i znaku ciała, twórcy spektaklu, myślą o dychotomii świata i dychotomii sztuki.

 

Teaser

 

Reżyseria i choreografia: Ewa Wycichowska
Reżyseria i główna rola aktorska: Janusz Stolarski
Muzyka: Krzysztof Wiki-Nowikow
Scenografia: Bohdan Cieślak
Kostiumy: Anna Czyż
Charakteryzacja i fryzury: Adriana Cygankiewicz
Video: Daniel Stryjecki
Opracowanie dramaturgiczne tekstów: Jagoda Ignaczak
Konsultacja literacka: Maria Dębicz
Wiolonczela: Agnieszka Kowalczyk

 

Spektakl odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

 

Przedstawienie powstaje w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016, realizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny jako część programu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016.

 

MKiDN Stypendium (miniaturka)  MKiDN dofinansowanie (miniaturka)  

 

 

WTW Strefy Kontaktu 2016 (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close