Wersja do druku

Udostępnij

Od 16 czerwca Polski Teatr Tańca startuje z programem partnerskim w ramach Malta Festival Poznań 2018, prezentując propozycje repertuarowe, które miały swoje premiery w ramach Roku Guślarzy 2017 i Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Swoje prezentacje zespół rozpocznie premierą spektaklu No more tears, która odbędzie się 16 i 17 czerwca o godz. 20.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury „Zamek”. Idiom tegorocznego Malta Festival Poznań „Skok w wiarę”, mogącego oznaczać zarówno, jak zauważa dyrektor festiwalu Malta Michał Merczyński, „ryzykowny skok w zachwyt, piękno jak i fanatyzm”, splata się tematycznie z przesłaniem Roku Bogów 2018, podczas którego Polski Teatr Tańca skupia się na polskich rozliczeniach, zarówno religijnych, jak i politycznych i obyczajowych.

 

No more tears – spektakl tropiący motywy boskie i hagiograficzne, nieprzerwanie powracające w polskiej historii, reżyseruje Iwo Vedral, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizował m.in.: Amok, moją dziecinadę Thomasa Freyera w Teatrze Nowym w Krakowie, Solness według Henryka Ibsena w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Śmierć komiwojażera Arthura Millera w Teatrze Dramatycznym im. Węgierki w Białymstoku. Jego spektakle prezentowane były m.in. na Festiwalu Demoludy w Olsztynie, Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Współtwórcami spektaklu No more tears są: związana z Poznaniem choreografka i performerka Krystyna Lama Szydłowska, której prace skupione są wokół poszukiwań alternatywnych środków komunikacji i relacji z widzem, oraz Dawid Dąbrowski, kompozytor teatralny i producent muzyczny, zajmujący się muzyką improwizowaną i szeroko pojętą elektroniką. Warto przypomnieć, że autorska koncepcja spektaklu No more tears zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie pn. Wieczór boski na realizację premiery w ramach Roku Bogów 2018, którego organizatorem był Polski Teatr Tańca.

 

Podczas Malta Festival Poznań 2018  PPT przypomni  spektakle, które weszły do repertuaru zespołu w 2017 i 2018 roku. Rozpoczniemy od przedstawienia Dziady. Kopia_doc (20 czerwca godz. 21.00, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2) w reżyserii Tomasza Bazana, inspirowanych mickiewiczowskim arcydramatem, będących konfrontacją człowieka poszukującego logosu nieograniczonej wiedzy w zderzeniu z czasem i światem niematerialnym. 21 czerwca o godz. 21.00, także na w hali nr 2 na MTP zostanie zaprezentowany najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca – Polka w reżyserii Igora Gorzkowskiego, w którym twórcy przyglądają się rozmaitym odcieniom kobiecości i różnym doświadczeniom życiowym kobiet. Kolejny spektakl – Żniwa (22 czerwca o godz. 18.00, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2) w reżyserii Igora Gorzkowskiego, z muzyką Eugeniusza Rudnika, z partiami wokalnymi stworzonymi przez Adama Struga w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka – zarówno w planie etnograficznym, jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym. 23 czerwca (o godz. 18.00, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2) zespół PTT pokaże Wesele. Poprawiny – spektakl w którym – mówiąc słowami reżysera Marcina Libera – „staramy się przyjrzeć temu, kim jesteśmy na przestrzeni historii wystawiania Weselu Stanisława Wyspiańskiego, my, Polacy” oraz naszym polskim obrzędom weselnym.

 

Ostatnim akordem programu Polskiego Teatru Tańca będzie Gorycz w choreografii Kai Kołodziejczyk, (24 czerwca godz. 18.00, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2), której twórcy przyglądają się różnym obszarom przeżycia goryczy – zmysłowemu, egzystencjalnemu, metafizycznemu,  przeplatając ekspresję ruchową i doświadczenie śpiewu otwartym, pełnym głosem.

W propozycji Polskiego Teatru Tańca na Malta Festival Poznań 2018 łączą się nurty refleksji Roku Guślarzy – nawiązania do tradycji, obrzędów, spuścizny dawnych wierzeń i polskiego romantyzmu, oraz Roku Bogów, poświęconego boskiej symbolice, boskim postaciom i zjawiskom, autorytetom, uzurpatorom. Organizatorzy mają nadzieję, że synteza wypowiedzi artystycznych, wpisujących się w dyskurs o polskiej tożsamości, odsłoni rożne, barwne oblicza polskiego imaginarium, dopełniając jednocześnie program Malta Festival Poznań 2018.

 

Spektakle Polskiego Teatru Tańca wpisują się w program partnerski Malta Festival Poznań 2018 pn. Poznań na Malcie, będący platformą prezentacji i promocji poznańskich twórców, zespołów teatralnych i instytucji kultury. 

 

Bilety na wydarzenia w cenie 15 zł będzie można kupić na:

 www.bilety24.pl od 22 maja, od godz. 12.00.

 

16 i 17 czerwca godz. 20.00:

No more tears, reż. Iwo Vedral (premiera PTT), Centrum Kultury „Zamek”

 

20 czerwca godz. 21.00:

Dziady. Kopia_doc, reż. Tomasz Bazan, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

 

21 czerwca godz. 21.00:

Polka, reż. Igor Gorzkowski, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

 

22 czerwca godz. 18.00:

Żniwa, reż. Igor Gorzkowski, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

 

23 czerwca godz. 18.00:

Wesele. Poprawiny, reż. M. Liber, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

 

24 czerwca godz. 18.00:

Gorycz, reż. Kaya Kołodziejczyk, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

 

 

 

Więcejhttp://malta-festival.pl/pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close