Wersja do druku

Udostępnij

Jutro, 22 lutego o godz. 17.00, Polski Teatr Tańca zaprasza na drugą w tym roku rozmównicę. Tematem tego sobotniego spotkania będzie Przyjemność tańca, a do udziału w dyskusji organizatorzy zaprosili choreografkę i performerkę Martę Ziółek oraz voguerkę Magdalenę Marcinkowską. W kontekście zbliżającej się premiery Trucizny, w którą zaangażowane są obie artystki, będzie to okazja do rozmowy o procesie pracy nad spektaklem, postawienia pytań o strategie scenicznego i pozascenicznego manifestowania indywidualności, a także o źródła uprawianej przez Ziółek refleksji nad tańcem pozascenicznym, mającym moc budowania wspólnoty i ruchowej empatii.

 

Rozmównica to cykl teoretyczno-praktycznych spotkań wokół sztuki tańca i ruchu. Panelistami są „ruchowi szowiniści”, czyli osoby, dla których ruch jest miłością i pasją, a także najważniejszym przejawem życia i jego niezaprzeczalnym dowodem. 

 

Podczas najbliższego spotkania zaproszone artystki zastanowią się, kiedy taniec sprawia przyjemność. Jakie musi spełniać warunki? Skąd bierze się radość tańca? Jaka jest jego rola jako narzędzia uwodzenia? Co musi się wydarzyć, aby taniec stał się dla ciała trucizną? W tym kontekście będzie to także rozmowa o współczesnych wariantach choreomanii oraz zrodzonych poza sceną technikach tańca, które mają siłę społecznego protestu: krumpie i voguingu.

 

Marta Ziółek jest absolwentką Wydziału Choreografii w School for New Dance Development w Amsterdamie, praktykującą interdyscyplinarne podejście do tańca i eksplorującą emancypacyjną moc choreografii. Jest autorką takich spektakli, jak m.in. kultowe Zrób siebie i PIXO, TO, Pamela czy Nawiedzenia i ekstazy na placu. Współpracuje z reżyserkami i reżyserami teatralnymi oraz filmowymi – m.in. z Gosią Wdowik, Krzysztofem Garbaczewskim, Krzysztofem Skoniecznym i Leną Frankiewicz. Z Krzysztofem Skoniecznym pracowała przy serialu Ślepnąc od świateł, a także tworzyła choreografię dla Netflixa do serialu Altered Carbon. Aktualnie przygotowuje nowy projekt ONE WOMAN SHOW w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, a niebawem zacznie także pracę nad spektaklem Wenus z kijem w warszawskim Teatrze Studio. Oba projekty będą mieć premierę w 2020 roku w Warszawie. Podczas pracy nad premierą Trucizny w Polskim Teatrze Tańca, Ziółek zastanawia się nad terapeutycznym i destrukcyjnym aspektem tańca jako formy sztuki, odnosząc się do zjawiska średniowiecznej choreomanii i współczesnych tańców społecznych. 

 

W ruchowej części spotkania Magdalena Marcinkowska – jedna z prekursorek voguingu w Polsce, współzałożycielka pierwszego Vogue’owego house’u w Polsce – Kiki House of Army, należąca do Iconic House of Revlon pochodzącego (USA) – zaproponuje praktykę podstawowych dla voguingu póz i sposobów chodzenia. Opowie też o korzeniach tego wywodzącego się z undergroundu stylu tańca oraz o wpisanej weń idei akceptacji inności i różnorodności.

 

Rozmowa transmitowana będzie na żywo za pośrednictwem portalu Facebook.

 

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „TANIEC”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close