Wersja do druku

Udostępnij

Po wodzie, powietrzu i ogniu przychodzi czas na rozmowę o związkach tańca z ziemią. Na ostatnią już rozmównicę z cyklu Żywioły tańca Polski Teatr Tańca zaprasza na swój Facebookowy profil w najbliższą sobotę, 24 października o godz. 17.00.

Gośćmi spotkania będą:

TO-EN, tancerka butoh, która studiowała w Szwecji pod okiem słynnej choreografki i artystki SU-EN, a także brała udział w licznych przedstawieniach oraz projektach prezentowanych na czołowych scenach Szwecji. W 2009 roku, w Sztokholmie odbyła się jej pierwsza solowa premiera zatytułowana WHITE – biały. Wtedy też TO-EN wróciła do Polski, gdzie od 11 lat tworzy spektakle, interdyscyplinarne projekty, organizuje warsztaty;

oraz

Viola Wojciechowska, znawczyni i pedagog tradycyjnych tańców Afryki, która podczas licznych podróży do Afryki Zachodniej pracowała z najlepszymi baletami oraz solistami Mali, Gwinei, Gambii i Senegalu. W Europie współtworzyła wiele projektów prezentujących tradycyjną kulturę Afryki oraz różnego rodzaju fuzje. Od 15 lat uczy tańca; działa w warszawskim Centrum Kultur Świata i Strefie Rytmu.

Podczas rozmowy dowiemy się, dlaczego tancerze afrykańscy depczą ziemię, jaką rolę w tych tańcach odgrywa bezpośredni kontakt z ziemią i jak „kontakt z ziemią” rozumie się w metodzie butoh uprawianej przez TO-EN. Posłuchamy o związku tańca afrykańskiego z kultem przodków, a także o ziemi, materii organicznej i nieorganicznej jako źródle inspiracji, temacie i archetypicznym odniesieniu tańca butoh, którego nazwa składa się w języku japońskim z dwóch ideogramów: bu – taniec oraz toh –stąpanie, krok, tupnięcie, skierowanie ruchu ku ziemi. A na zakończenie usłyszymy, w jaki sposób tańce afrykańskie i taniec butoh wiążą się z pozostałymi żywiołami – ogniem, powietrzem i wodą.

Spotkanie uzupełnią materiały audiowizualne ilustrujące temat rozmowy, którą poza profilem FB będzie można oglądać na kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca, a wersję dźwiękową odsłuchać na Spotify.

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „Taniec”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close