Wersja do druku

Udostępnij

W Polskim Teatrze Tańca rozpoczęły się próby do jubileuszowej premiery pt. Czterdzieści. Będzie to przedstawienie stworzone specjalnie dla PTT przez światowej sławy choreografa, reżysera teatralnego i dramaturga Jo Strømgrena. Prapremiera spektaklu odbędzie się 15 i 16 czerwca w Sali Wielkiej CK Zamek.

Rozpoczynający pracę z tancerzami PTT norweski artysta jest założycielem i dyrektorem artystycznym Jo Strømgren Kompani. Wykształcił on znaczący, indywidualny język sztukisytuujący się na stykuteatru, tańca, animacji teatralnej, filmu i muzyki na żywo,opakowany w ramy języka absurdu. Jako choreograf współpracował z bardzo różnymi repertuarowo zespołami od baletu klasycznego, po taniec współczesny. Jego spektakle mają w swoim repertuarze m.in. Iceland Dance Company, Norrdans Dance Company, Helsinki Dance Company, Cedar Lake Dance Company w Nowym Jorku, czy Ballet de l’Opera National du Rhin, a także teatry dramatyczne w całej Skandynawii.

Idea spektaklu Czterdzieści, tworzonego przez norweskiego artystę dla PTT, będzie zbudowana wokół analogii między wiekiem zespołu Polskiego Teatru Tańca, a wiekiem człowieka. Jo Strømgren, bazując na monologach, zawierających zarówno elementy ironiczne, jak i egzystencjalne, spróbuje wraz z tancerzami odkryć różnorodność punktów widzenia, dotyczących tego okresu. Patronat honorowy nad prapremierą objął już Prezydent Miasta Poznania.

Czterdzieści jest częścią rozpoczynającego się 3-letniego projektu Znaki Czasu – Pokonać Granice. Działania Artystyczno-Edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii.” Przygotowaniu i prezentacjom wspólnego projektu choreograficznego w wymienionych krajach będą towarzyszyły liczne warsztaty, wystawy fotograficzne i wykłady. Poprzez wymianę doświadczeń zmierzających do poznania wzajemnych różnic kulturowych nawiązana zostanie wieloletnia współpraca, obejmująca w swym zakresie działania twórcze i edukacyjne powodujące zwiększenie mobilności dzieł i artystów.

Projekt „Znaki Czasu – Pokonać Granice. Działania Artystyczno-Edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii.”, realizowany jest w oparciu o środki finansowe MF EOG w kwocie 2118852 zł. Operatorem Programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Wsparcie udzielone przez Islandię, Norwegię i Lichtenstein.

Logo EEA Grants (miniaturka) MKiDN dofinansowanie (miniaturka) LOGO UM Wielkopolska (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close