Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższą sobotę o godz. 17.00 Polski Teatr Tańca zaprasza na swój profil na Facebooku na kolejne spotkanie z cyklu rozmównic pt. Żywioły tańca – powietrze. W tym miesiącu kontynuujemy więc wspólne przyglądanie się tańcowi z perspektywy jego nieoczywistych koneksji z czterema żywiołami – ziemią, ogniem, powietrzem i wodą.

 

Tym razem tematem rozmowy będzie powietrze, które od wieków fascynuje człowieka i które stało się kolejnym środowiskiem dla różnych form choreografii. Podobnie jak woda, której poświęcony był poprzedni odcinek cyklu, powietrze jest przestrzenią rywalizacji sportowej, często zbliżonej w swojej formie do tańca.

 

Do rozmównicy organizatorzy zaprosili wyjątkowych gości:

 

Maję Kuczyńską – najsłynniejszą polską skydiverkę, wicemistrzynię świata w indoor skydivingu (z 2017 roku w konkurencji freestyle), popularyzatorkę tej stosunkowo nowej dyscypliny sportu, polegającej na wykonywaniu figur podobnych do tańca w pionowym tunelu aerodynamicznym,

 

oraz

 

Wojciecha Krupę – pilota akrobacyjnego, lidera i współzałożyciela grupy akrobacyjnej Żelazny ORLEN, byłego pilota wojskowego klasy mistrzowskiej, aktualnie pilota cywilnego pierwszej klasy, pilota samolotów odrzutowych, wielokrotnego mistrza Polski w akrobacji samolotowej klasy Advanced. Człowieka, który lata lepiej niż bohaterowie filmu Pearl Harbour i w dodatku nie w filmie, tylko w prawdziwym życiu.

 

Zaproszeni goście wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie, czy dla ludzi zajmujących się skydivingiem i widowiskowymi odmianami lotnictwa błyskotliwe technicznie manewry i ewolucje to tylko akrobatyka w przestrzeni, czy też w powietrzny ruch i jego kompozycję wpisany jest autentyczny element tańca. Zastanowią się nad tym, jakim środowiskiem dla tańca jest żywioł powietrza – jakie daje możliwości choreografii, a jakie nakłada ograniczenia. Wreszcie – jakie są relacje muzyki i ruchu w powietrzu, co się dzieje, że zaciera się granica między pilotem a samolotem w powietrznym tańcu i jak skydiver dotyka powietrza. Sobotnie spotkanie będzie też okazją do rozmowy o tym, jak od użytkowego latania samolotami, czy skakania ze spadochronem, ludzie doszli do formy, która wygląda jak taniec w powietrzu. 

 

To wszystko (i o wiele więcej) czeka nas już 22 sierpnia – nie tylko na profilu na FB, ale także na You Tube oraz w wersji dźwiękowej na Soundcloud. Wersje wideo na wszystkich kanałach wzbogacą fragmenty filmów z podniebnych akrobacji grupy Żelazny ORLEN oraz filmy z pokazów sportowych skydivinvgu w wykonaniu Mai Kuczyńskiej.

 

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „Taniec”.

 

Taniec_kwartalnik_logo (miniaturka)

 

 

Polski Teatr Tańca_małe logo (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close