Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro, 25 lipca o godz. 17.00, Polski Teatr Tańca zaprasza na swój profil na Facebooku na kolejne spotkanie z cyklu rozmównic pt. Żywioły tańca / woda. Tym razem proponuje wspólne przyglądanie się sztuce ruchu z perspektywy jej nieoczywistych związków z czterema żywiołami – ziemią, ogniem, powietrzem i wodą.

 

Pierwszym tematem przewodnim będzie woda, która staje się przestrzenią coraz śmielszych eksperymentów z zanurzeniem ciała i oddechem noszących wspólną nazwę – podwodna choreografia. Jest też naturalnym środowiskiem dla rozwoju dyscypliny sportu łączącej pływanie, gimnastykę artystyczną i taniec, czyli pływania synchronicznego, zwanego wodnym baletem. 

 

O tych właśnie zagadnieniach rozmawiać będą:

 

Magdalena Kossakowska – wieloletnia solistka Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, obecnie spełniająca się w roli choreografki i pedagoga – w tym także choreografki pływania synchronicznego, która we współpracy z poznańskim klubem sportowym UKS „Dąbrówka” dwukrotnie doprowadziła duet i solo juniorek młodszych do złotego medalu w mistrzostwach Polski i olimpiadzie młodzieży; 

 

Natalia Wilk – tancerka, researcherka, instruktorka freedivingu, specjalizująca się w tańcu pod wodą, prowadząca warsztaty z wodnych technik somatycznych, autorka krótkich filmów tanecznych i bloga o wodnych miastach, współorganizatorka festiwali tańca, twórczyni solowej choreografii GLOBAL WAR{ming}! exercise, będącej refleksją-spekulacją o tym, jak byśmy żyli, gdyby doszło do końca świata przez zalanie lądu.

 

Spotkanie będzie także okazją do rozmowy o pierwszych – historycznie rzecz biorąc – pomysłach na taniec w wodzie, zarówno w sporcie, jak i w sztuce, o różnych relacjach taniec–woda, o symbolice wody, o możliwościach i ograniczeniach, jakie stwarza woda jako otoczenie dla tańca, o elementach ruchowych składających się na układ w pływaniu synchronicznym oraz o nowych tendencjach w tej dyscyplinie sportu, uwzględniających współpracę z najsłynniejszymi artystami baletu. Dopełnieniem rozmowy stanie się fragment pokazu pływania synchronicznego w choreografii Magdaleny Kossakowskiej i wykonaniu Oliwii Smektały oraz podwodne solo Natalii Wilk, które okiem kamery uchwycił Gabriel Forestieri.

 

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „Taniec”.

 

 

 

Taniec_kwartalnik_logo (miniaturka) 

 

 

 

   Polski Teatr Tańca_małe logo (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close