Wersja do druku

Udostępnij

Odpowiednie dać tańcowi słowo to cykl rozmów poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Organizatorzy pragną, aby Polski Teatr Tańca stał się przyjaznym miejscem do prowadzenia dyskusji, dialogowania i oświetlania z różnych perspektyw aktualnych zagadnień z szeroko rozumianego tańca. 

 

Od roku Polski Teatr Tańca stara się łączyć dyskusje teoretyczne z praktyką performatywną, odsłaniając kulisy działań tancerzy i gości spotykających się nad wspólnym dziełem w Polskim Teatrze Tańca.

 

Podczas najbliższego czwartkowego spotkania (16 listopada o godz. 18..00) organizatorzy zapraszają na otwarty dla publiczności pokaz lekcji dla tancerzy prowadzony przez Igora Gorzkowskiego, reżysera teatralnego i dramaturga. Zgodnie z programem Iwony Pasińskiej Polski Teatr Tańca wkracza na drogę intensywniejszej współpracy pomiędzy reżyserami a tancerzami. Obserwatorzy lekcji przyjrzą się, co zmienia się w budowaniu roli/ postaci, kiedy tancerza prowadzi reżyser, a nie – jak przywykliśmy – choreograf.

 

W drugiej części wieczoru odbędzie się spotkanie wokół nowości wydawniczej w przestrzeni tańca – książki Sobątańczenie. Pomiędzy choreografią a narracją” autorstwa Alicji Müller (Wydawnitwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017). W swojej publikacji autorka wychodzi od autobiografii Wacława Niżyńskiego, Mikołaja Mikołajczyka, Rafała Urbackiego i prowadzi ciekawy wywód o tożsamości, cielesności i narracji, stawiając śmiałe diagnozy:

„[…] taniec rzadko bywa czymś innym niż opowiadaniem – nawet jeśli rezygnuje z przedstawienia i staje się afabularną praktyką somatyczną, pozostaje zawsze elementem historii tańczącego ciała”.

 

Książkę rekomenduje dr hab. Tomasz Kubikowski, podkreślając potencjał autorki: „Najbardziej lubię, kiedy tak właśnie używa się teorii teatru: pomysłowo, sprawnie i dyskretnie. […] Lektura tej publikacji wzmacnia wiarę w wartość teorii”

 

 

W spotkaniu udział wezmą Alicja Müller i Iwona Pasińska, a poprowadzi je kuratorka projektu, Anna Królica.

Wstęp wolny.

 

Miejsce: Studio Polskiego Teatru Tańca, ul. Kozia 4.

 

Rozmównice – czwartkowe rozmowy o tańcu

 

Podczas spotkań podczas od października do grudnia 2017 organizatorzy zapraszają do rozmowy o najnowszych na rynku wydawniczym w Polsce publikacjach dotyczących tańca. Do udziału w rozmowie zaproszeni zostaną autorki i autorzy  książek oraz eksperci.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close