Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca – Balet Poznański wystąpi w Berlinie. W Deutsches Historisches Museum zobaczyć będzie można Walkę karnawału z postem, jeden z najczęściej prezentowanych w miastach całej Polski spektakli Ewy Wycichowskiej. Występ dedykowany jest pamięci Conrada Drzewieckiego, wybitnego tancerza i choreografa, założyciela oraz pierwszego dyrektora Polskiego Teatru Tańca – zmarły w 2007 roku Drzewiecki obchodziłby w piątek 85 rocznicę urodzin. Wydarzenie odbywa się w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Poznański projekt, nazywany przez twórców instalacją choreograficzno – muzyczną, prezentowany był w rozmaitych przestrzeniach – na rynkach i stadionach, w muzeach i teatrach. Projekt odsyła oczywiście do słynnego obrazu Breughla. W spektaklu Wycichowskiej nie znajdziemy jednak fabularyzacji gęstych od znaczeń breughlowskich figur. Wspólne jest raczej myślenie o kondycji ludzkiej, o naturze i jej sprzecznościach, o tęsknocie do ideału i pokusie dysharmonii. Przedstawienie PTT nie pretenduje jednak do roli moralitetu XXI wieku. Czerpie z tradycji średniowiecznego teatru ludycznego, nie stroniąc od żartu, paradoksu, czy pastiszu.

Czytaj:

Jagoda Ignaczak –Wspomnienie o Conradzie Drzewieckim

Anna Królica – Nowa era tańca. „Balety Conrada Drzewieckiego”– fragment książki Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close