Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca znalazł się wśród instytucji partnerskich zaangażowanych w projekt Up2Dance. Jednym z głównych celów tego projektu jest modernizacja systemu edukacji i kształcenia profesjonalistów tańca. Wspólnie z Balletto di Roma (Włochy), Derida Dance Center (Bułgaria), Companhia de Dança de Almada (Portugalia), ICK (Niderlandy) oraz Magenta Consultoría (Hiszpania) poznański zespół analizuje obowiązujący program nauczania oraz sytuację profesjonalistów tańca na rynku pracy, a także zmiany, jakie dotknęły środowisko tańca w Europie w ciągu ostatnich 20. lat.

 

Aktualizacja programu nauczania oraz prowadzenie warsztatów tańca w oparciu o najnowsze trendy to najważniejsze wyzwanie, jakie stoi przed przedstawicielami instytucji partnerskich zaangażowanych w Up2Dance

 

Opis projektu:

Taniec w południowo-wschodniej Europie jest nadal ściśle kojarzony z baletem klasycznym, co powoduje, że języki tańca współczesnego napotykają bariery w przeniknięciu zarówno do świadomości praktyków tańca, jak i publiczności. Ukształtowani w oparciu o tradycyjne metody nauki warsztatu, profesjonaliści tańca muszą mierzyć się z nowymi metodykami i językami, które nie zawsze komponują się z ich dotychczasową praktyką. Sytuacja w Europie nie jest jednorodna, kraje na północy Europy przeszły zmianę na „współczesny język” niemalże w całości i wytyczają kierunki krajom na południu, które nie zaimplementowały jeszcze nowego języka tańca w odniesieniu do systemu edukacji, kształtowania warsztatu tancerza oraz nie wprowadziły nowych definicji, które byłyby na te zmiany odpowiedzią.

 

Celem projektu Up2Dance jest modernizacja systemu edukacji i kształcenia profesjonalistów tańca poprzez lepsze wykorzystanie narzędzi dostępnych na obszarze Unii Europejskiej oraz wymianę dobrych praktyk w odniesieniu do sektora tańca na poziomie europejskim.

 

Projekt jest realizowany w ramach programu UE Erasmus +.

 

Inauguracja projektu odbyła się w styczniu 2020 roku, w siedzibie Polskiego Teatru Tańca. Spotkanie inauguracyjne było okazją do prezentacji uczestników projektu, omówienia najważniejszych zagadnień oraz określenia harmonogramu kolejnych działań realizowanych w ramach Up2Dance. Kolejne spotkanie miało odbyć się w hiszpańskim mieście Gijon, w marcu 2020 roku, zbiegło się to jednak z zamykaniem krajów w związku z epidemią COVID-19. Zaplanowane szkolenia poświęcone m.in. krajowym i europejskim ramom kwalifikacji, odbyły się zdalnie. Kolejnym krokiem będą dyskusje przy okrągłych stołach skupione wokół wybranych profili zawodowych (m.in. tancerza, choreografa) prowadzone z udziałem przedstawicieli partnerów projektu oraz różnych środowisk skupionych wokół tańca.

 

 

 

Polski Teatr Tańca_małe logo (oryginał)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close