Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 20 marca o godz. 17.00 Polski Teatr Tańca zaprasza na swoje kanały na Facebooku oraz YouTube na rozmównicę Kim są „nieludzie” w sztuce?, odbywającą się w kontekście trwającego w Polskim Teatrze Tańca w 2021 roku idiomu „Człowiek – roślina”. Goście – prof. Monika Bakke i Joanna Rajkowska – będą eksplorować wielogatunkową różnorodność form biologicznych, przenikających do sztuki współczesnej, szukając tytułowych „nieludzi” we współczesnych praktykach artystycznych i rozszyfrowując, kim są.

 

Prof. Monika Bakke z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajmuje się sztuką i estetyką w perspektywie transhumanistycznej, genderowej i transkulturowej oraz studiami nad zwierzętami. Jest autorką między innymi książek Bio-transfiguracje. Sztuka i estetyka posthumanizmu (2010, 2012) i Ciało otwarte (2000).

 

Joanna Rajkowska – artystka wizualna, laureatka Paszportu Polityki 2007 roku oraz Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości, znana z projektów realizowanych w przestrzeni publicznej takich jak Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, Dotleniacz, a także wielu przedsięwzięć zaangażowanych ekologicznie jak Trafostacja czy trwającej obecnie w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta wystawa Rhizopolis.

 

Rośliny, dym, mgła, woda – używane przez Joannę Rajkowską różnorodne, zaczerpnięte z otoczenia elementy to tylko niektóre świadectwa otwartości sztuki współczesnej na „nie –ludzką” materię. Z jakich powodów się pojawiają? Skąd bierze się przekierowanie uwagi w sztuce na ich obecność? Jak ewoluował sposób ekspozycji „roślinnych” postaci w sztukach wizualnych w kontekście posthumanizmu – ruchu ideowego, tworzącego wizję współistnienia ziemskich gatunków, opartą na równouprawnieniu i symbiozie? Jak ruch roślin – czy nawet taniec – obecny jest w posthumanistycznej sztuce, odkłamując mit o ich całkowitej statyczności?

 

Uczestnicy rozmównicy postarają się odpowiedzieć na te pytania, a na zakończenie rozmowy poproszą gości o zaproponowanie własnej, autorskiej definicji hasła „Człowiek – roślina”.

 

Podczas wirtualnego spotkania można zamieszczać swoje spostrzeżenia i komentarze na Facebooku oraz kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca. 

 

Po spotkaniu rozmównicę będzie można odnaleźć w wersji audio na Spotify Polskiego Teatru Tańca.

 

Prowadzenie: Anna Koczorowska i Robert Chodyła

 

Dostęp bezpłatny.

 

Patronem medialnym cyklu „rozmównic” jest kwartalnik „TANIEC”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close