Wersja do druku

Udostępnij

23 maja o godz. 17.00 Polski Teatr Tańca zaprasza na swój profil na Facebooku, gdzie w fomie online odbędzie się rozmównica pt. Taneczność teatru – część druga, organizowana z okazji Dnia Teatru Publicznego. 

 

Taneczność teatru – część druga to kontynuacja dyskusji z poprzedniej soboty poświęconej fizyczności we współczesnym teatrze, w którym komponowany ruch oraz świadomość ciała pełnią bardzo istotną rolę. Rozmowa będzie dotyczyć rozmaitych zastosowań gestu, tańca, ruchu i bezruchu. Uczestniczki zastanowią się, czy ruch sceniczny jest nowym teatralnym zjawiskiem i czym różni się od choreografii? Kim jest „ruchmistrz”? Na czym polega choreografia w zadaniach czysto aktorskich? Jak wpływa na wizualność i muzyczność spektaklu? Pochylą się też nad rolą ruchu w spektaklu na poziomie energetycznym i zjawiskiem czerpania przez teatr z technik i stylów tańca, m.in. z tańca konceptualnego.  

 

Gośćmi będą:

 

Jadwiga Majewska – krytyczka, teoretyczka, kuratorka międzynarodowych projektów artystycznych, badawczych i edukacyjnych, wykładowczyni, autorka tekstów w „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Znaku” czy „Dwutygodniku”, autorka opracowań dwóch antologii tekstów o tańcu współczesnym.

 

Natalia Korczakowska – reżyserka spektakli teatralnych, m.in. Solaris dla TR Warszawa czy adaptacji Berlin Alexanderplatz Alfreda Döblina, dyrektorka artystyczna teatru Studio teatrgaleria w Warszawie, reżyserka spektakli operowych.

 

Weronika Pelczyńska – tancerka, choreografka, autorka solowego spektaklu Yvonne Yvonne, będącego remiksem twórczości Yvonne Rainer, współtwórczyni spektaklu Fire is raging in your hair w choreografii Anny Nowickiej, zaangażowana w tworzenie choreografii oraz ruchu scenicznego do spektakli, m.in. w reżyserii Agnieszki Glińskiej.  

 

Weronika Szczawińska – reżyserka teatralna, dramaturżka, doktorka nauk o sztuce, tworząca spektakle w formie esejów scenicznych, łączących elementy teatru, performansu, tańca i refleksji teoretycznej, np. Geniusz w golfie w Teatrze Starym w Krakowie czy Nigdy więcej wojny, zrealizowany w Komunie Warszawa.  

  

 

Wydarzenie odbywa się w ramach Dnia Teatru Publicznego, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.  

 

Cyklowi rozmównic patronuje kwartalnik „Taniec”.  

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close