Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 16 maja o godz. 17.00, w Dniu Teatru Publicznego, przeniesionym w tym roku do Internetu, Polski Teatr Tańca zaprasza na cykliczną rozmównicę pt. Taneczność teatru, poświęconą obecności ruchu, gestu i tańca w różnych odmianach widowiska teatralnego. Gośćmi spotkania będą Henryk Konwiński, Paweł Szkotak, Tomasz Wygoda i Wojtek Ziemilski.

 

Organizatorom zależy na wielości perspektyw i na spojrzeniu na ruch sceniczny różnymi oczami. Dlatego w jednej dyskusji spotkają się ze sobą twórcy reprezentujący rozmaite – estetyczne i pokoleniowe – perspektywy widzenia zjawiska ruchu w teatrze. Rozmowa będzie dotyczyć takich zagadnień jak:

 

Jak używa się ruchu jako środka ekspresji w teatrze dramatycznym, postdramatycznym, muzycznym i plenerowym? 

 

W jaki sposób sposób myślą o ruchu i jakimi metodami pracują z ruchem tancerz, aktor, reżyser i choreograf?

 

Jak przebiega ich współpraca? 

 

Jaka jest rola ruchmistrza w procesie tworzenia spektaklu i kim ta tajemnicza postać jest? 

 

W tle dyskusji będzie pytanie o fizyczność w teatrze współczesnym i ciało jako – być może dominujący – środek wyrazu.  

 

Do rozmowy zaproszeni zostali goście z niezwykle rozległym doświadczeniem pracy w teatrze:

 

Henryk Konwiński – tancerz, choreograf, reżyser teatralny, choreograf niemal wszystkich pozycji baletu klasycznego, bez wątpienia krajowy rekordzista w liczbie wyreżyserowanych przedstawień operetkowych i operowych. 

 

Pawłem Szkotak – twórca teatru Biuro Podróży, uznawanego za jeden z najciekawszych polskich teatrów alternatywnych, przez 13 lat dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, reżyser zarówno spektakli plenerowych, m.in. Carmen Funebre, Pijcie ocet panowieSelenauciŚwiniopolis, H of D, Planeta Lem, jak i prezentowanych na tradycyjnej teatralnej scenie spektakli Martwa królewna, Zwyczajne szaleństwa, Odwiedziny, Amadeusz, Hamlet czy Otello. 

 

Tomasz Wygoda – aktor na stale współpracujący z Teatrem Starym w Krakowie, występujący w spektaklach Krystiana Lupy, Pawła Miśkiewicza czy Michała Zadary. Autor choreografii do spektakli m.in. Barbary Wysockiej (Zagłada domu Usherów), Michała Zadary (m.inFedra; Kartoteka; Chłopcy z Placu Broni), Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej i Krzysztofa Garbaczewskiego oraz do większości oper przygotowanych w ostatnich latach przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. 

 

Wojtek Ziemilski – reżyser teatralny, autor tekstów o sztuce nowoczesnej, artysta wizualny, tworzący prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Jego spektakle Mała narracja, Prolog czy Mapa eksplorują nowe formy teatru dokumentalnego, podobnie jak Jeden gest – spektakl o świecie języka migowego, opowiadający o porozumiewaniu się ze światem bez słów. W czerwcu 2018 roku premierę w Komunie // Warszawa miał Spektakl dla turystów – kameralny projekt oparty na choreografii Marii Stokłosy, tym bardziej niezwykły jako przykład współpracy reżysera z choreografką, że każdorazowo oparty na improwizacji. 

 

Wydarzenie odbywa się w ramach Dnia Teatru Publicznego, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close