Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 26 września o godz. 17.00 na profilu Polskiego Teatru Tańca na Facebooku odbędzie się spotkanie online z cyklu rozmównic pt.  „Żywioły tańca / ogień”.

 

W najbliższym odcinku cyklu wiodącym żywiołem będzie zjawisko o bogatej symbolice związanej ze słońcem, urodzajem i płodnością, wywołujące spektakularne efekty wizualne. Goście dyskutować będą o wykorzystaniu ognia w różnych formach teatru ulicznego powiązanych z tańcem i akrobatyką oraz w obrzędach i rytuałach wywodzących się z kultur słowiańskich.

 

W rozmowie weźmie udział dr Joanna Wawrzeniuk – adiunktka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, archeolożka zajmująca się wierzeniami dawnych Słowian oraz współczesnym folklorem słowiańskim, autorka książki Magia ochronna Słowian we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich

 

Drugim gościem będzie Patryk Niedbała – aktor, tancerz, współzałożyciel ulicznego teatru ognia NAM – TARA, jednego z prekursorów tańca z ogniem w Polsce. Zespołu, który w swojej 12-letniej karierze zajmował czołowe miejsca na ogólnopolskich festiwalach ognia m. in Międzynarodowym Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” czy Festiwalu Rytmu i Ognia „FROG” w Gdyni i występował na wielu scenach europejskich oraz na scenach Arabii Saudyjskiej podczas festiwalu „Andaluzja”.

 

Tematy rozmowy: na czym polega teatr ognia, jakie stosuje się kostiumy i rekwizyty, aby wyeksponować jego dynamikę i efekty świetlne, jakie tematy pojawiają się najczęściej w spektaklach z użyciem ognia, jaką rolę pełnią w nim kuglarskie sztuczki, a przede wszystkim – choreografia. Poprzez motyw ognia zbliżymy się do dawnej i współczesnej obyczajowości Słowian – prześledzimy jego obecność i związki z tańcem w obrzędach, wierzeniach, magii, sposobach świętowania i przeżywania codzienności.

 

Będzie można także dowiedzieć się, co spaja te dwie pozornie odległe dziedziny – teatr ognia i archeologię. I co może połączyć je w przyszłości…

 

Wersję audiowizualną rozmowy, którą dopełnią materiały obrazujące temat będzie można oglądać na kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca, a wersję dźwiękową – odsłuchać w muzycznym serwisie streamingowym Spotify.

 

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „Taniec”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close