Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.30 Polski Teatr Tańca zaprasza do swojej siedziby na kolejną rozmównicę, połączoną z praktyką tańca pt. Jak mózg tańczy?. Gośćmi będą choreografka i performerka Kaya Kołodziejczyk oraz polski fizyk, informatyk i kognitywista, prof. Włodzisław Duch. Wspólnie będą oni zastanawiać się nad wykorzystaniem neuronalnych mechanizmów podtrzymujących uwagę i wywołujących emocje przez reżyserów, choreografów, performerów i tancerzy.

 

Prof. Duch jest obecnie prorektorem ds. Badań Naukowych i Informatyzacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). Od 2013 roku skupia się nad rozwojem Laboratorium Neurokognitywnego na UMK, a w nim nad badaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi procesów poznawczych. Współpracował już z Polskim Teatrem Tańca, przygotowując artykuł Tańczące mózgi, tańczące ciała do monografii jubileuszowej wydanej z okazji 45-lecia PTT. Z prof. Duchem organizatorzy porozmawiają o współczesnych badaniach nad działaniem mózgu (w ramach tzw. nauk kognitywnych), pozwalających lepiej zrozumieć oddziaływanie sztuki na rozwój poznawczy i emocjonalny człowieka, o mechanizmach percepcji muzyki i tańca i dobroczynnym wpływie ruchu na sprawne działanie mózgu.

 

Kaya Kołodziejczyk, niegdyś tancerka renomowanego zespołu Rosas Anny Teresy de Keersmaeker, działa obecnie jako artystka niezależna. Wspólnie z zespołem Polskiego Teatru Tańca przygotowała spektakl Gorycz, który swoją premierę miał w 2017 roku. Organizatorzy pragną zadać jej pytania o tajniki podnoszenia świadomości mechanizmów ruchu, techniki pracy z ciałem i umysłem oraz o sposoby rozwijania inteligencji kinestetycznej w tanecznej praktyce. 

 

Motywem przewodnim części praktycznej spotkania, czyli potańcówki Dancing Poznań będą neurony lustrzane oraz ich aktywność podczas obserwacji ruchu. Improwizowaną sekwencję ruchowo-taneczną inspirowaną tym pojęciem poprowadzi Kaya Kołodziejczyk. Ten sam motyw towarzyszyć będzie uczestnikom podczas potańcówki Dancing Poznań, która rozpocznie się o godz. 19.30. Poprowadzą ją DJ Cedro i wodzirej Robert Chodyła. 

 

Rozmównice to cykl spotkań, w którym przy wsparciu ekspertów i w żywym kontakcie z widzami Polski Teatr Tańca kształtuje język refleksji o tańcu, odkrywając jego nieoczywiste związki z różnymi dyscyplinami nauki i sztuki.

 

Wstęp wolny

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close