Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 25 kwietnia o godz. 17.00 Polski Teatr Tańca zaprasza na kolejną rozmównicę, czyli rozmowę o nieoczywistych aspektach sztuki tańca współczesnego, która odbędzie się online na profilu FB Polskiego Teatru Tańca.  

 

Podczas dyskusji pod tytułem Narodowość tańca uczestnicy odkrywać będą urok, wspólnotowy charakter oraz odrębność i niepowtarzalny koloryt polskich tańców narodowych. 

 

W spotkaniu weźmie udział dr hab. Tomasz Nowak, muzykolog i antropolog tańca, zatrudniony w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nowak jest znawcą koncepcji i przemian tańca narodowego w Polsce, autorem rozprawy pt. Taniec narodowy w polskim kanonie kultury. Źródła, geneza, przemiany, twórcą artykułów poświęconych polskim tradycjom tanecznym i muzycznym na Kresach i tańcom mniejszości narodowych w Polsce, członkiem International Council for Traditional Music.

 

Drugim gościem będzie Jarosław Świątek, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku Choreografia i techniki tańca oraz Studium choreograficznego w Krakowie o specjalności Taniec ludowy i narodowy. Ten choreograf i pedagog, adaptator na scenę tańców okolic Częstochowy, od 1993 roku związany jest z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny –  początkowo jako tancerz solista, następnie kierownik baletu, a obecnie – kierownik artystyczny.

 

Rozmowa będzie dotyczyła tego, co jest pociągającego w polskich tańcach narodowych, który z nich jest najstarszy, co składa się na kanoniczną „wielką piątkę”, jak zmieniała się popularność tańców narodowych wczoraj i dziś.  

 

Eksperci odpowiedzą na pytanie, dlaczego wciąż warto się uczyć poloneza, kujawiaka, mazura, krakowiaka i oberka i przy jakich okazjach społecznych te tańce wciąż nam towarzyszą.  

 

Podpowiedzą też, jak tańczyć poloneza, najstarszy spośród polskich tańców narodowych, aby oddać ducha tego tańca, wywodzącego się z dworskiego ceremoniału, majestatycznego, korowodowego, wyrażającego powagę i szlachetność oraz wzajemny szacunek w relacjach damsko-męskich.

 

Kwietniowa rozmównica jest spójna tematycznie z akcją Narodowe Tańczenie, organizowaną przez Polski Teatr Tańca w Międzynarodowym Dniu Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close