Po raz szesnasty leżące w sercu Mazowsza Wieliszew i powiat legionowski gościły najważniejsze wydarzenie w kalendarzu tańców polskich. W rozgrywanej 13 kwietnia 23. edycji Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF® wzięło udział 126 par z 28 ośrodków tanecznych z Polski oraz Litwy! Zmagania tancerzy o tytuły mistrzowskie w siedmiu kategoriach wiekowych w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku oceniał komplet 25 sędziów tańców polskich, a oklaskiwała półtysięczna publiczność. Można było je śledzić również nie wychodząc z domu – oglądając transmisję na żywo w serwisie youtube.com. Relacja na kanale OK Wieliszew doczekała się ponad 6 tys. wyświetleń!

Wersja do druku

Udostępnij

Sympozjum i warsztaty

Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego i propagowanie polskich tańców narodowych. Oprócz rywalizacji tanecznej na parkiecie hali sportowej SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w cyklicznych wydarzeniach towarzyszących – sympozjum i w warsztatach tanecznych organizowanych 12 kwietnia. 10. edycję sympozjum poświęcono tańcom narodowym jako wartości kultury w czasie zaborów (prelekcja dr hab. prof. Klaudii Carlos z UMFC), polskim tańcom narodowym na scenach baletowych (prelekcja dr Joanny Sibilskiej z UMFC) oraz najstarszym źródłowym opisom elementów ruchowych polskich tańców narodowych (prelekcja dr hab. Tomasza Nowaka z UW). Natomiast warsztaty taneczne dla młodszych uczestników poprowadzili w tym roku: Monika Hildebrand (kat. I: Ćwiczenia przygotowujące do nauki i doskonalenia polki i krakowiaka), Bartosz Wójcik (kat. II: Elementy tańca współczesnego w nauce polskich tańców narodowych) oraz Milena Jurczyk (kat. III: Elementy tańca klasycznego w nauce tańców polskich).

Rywalizacja, pamięć i honory

Od sobotniego ranka trwała rywalizacja w kolejnych etapach eliminacji – od 1/8 finału po zmagania półfinałowe. Dodatkowo najmłodsi tancerze z kat. I (7–9 lat) walczyli o miano najlepszych w Ogólnopolskim Konkursie. Popołudniową galę finałową, którą otworzył wspólny polonez wszystkich par biorących udział w Mistrzostwach Polski do muzyki Pawła Palucha przygotowanej na zamówienie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Piątka z narodowych”, poprowadził konferansjer Jacek Suchciński. Chwilą ciszy zostali upamiętnieni zasłużeni dla ruchu tańców polskich, którzy odeszli w ostatnim czasie: Edward Błażek – jeden z założycieli Polskiej Sekcji CIOFF® i jej wieloletni sekretarz – oraz Krzysztof Szyszko – wieloletni instruktor Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”, animator kultury i działań społecznych w Siemiatyczach i na Podlasiu.

Uczestników i publiczność przywitał w roli gospodarza Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, któremu sekundowali przedstawiciele partnerów: list od Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożeny Żelazowskiej odczytała Anna Choma; Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Magdalena Biernacka odczytała list od Marszałka Województwa Adama Struzika; w imieniu Rady Gminy Wieliszew głos zabrał jej przewodniczący Marcin Fabisiak; list od prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke odczytał Adam Pietras. Partnerów, współorganizatorów oraz sponsorów tegorocznego Mazura uhonorowano pamiątkowym medalem. W trakcie finałowych rozrywek podziękowano również 27 sędziom (w tym 2 skrutinerom) i 47 instruktorom. Z kolei przedstawiciele Komisji Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF® (przewodniczący Jan Galasinski i jego zastępczyni Anna Teperek) rozdali nagrody rankingowe za rok 2023 dla najlepszych par i zespołów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Kolejne bloki rywalizacji sportowej uświetniły występy artystyczne gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” zaprezentował grupowe choreografie: tańce łowickie, tańce Górali Spiskich i tańce lubelskie w układzie pt. „Wschodnie Zakochanie”. Zakończeniem finałowej rywalizacji, której towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu orkiestry kameralnej pod kierownictwem Piotra Ptaka, była uroczysta dekoracja finalistów oraz tradycyjne pokazy mistrzów.

Taneczna Mapa Polski AD 2024

Tytuły mistrzowskie w 23. edycji Mistrzostw Polski PS CIOFF® wywalczyli reprezentanci Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” (triumf w trzech z siedmiu kategorii wiekowych, w sumie osiem par w finałach), Stowarzyszenia Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” (dwa zwycięstwa przy dwóch parach w finałach) oraz ZPiT „Ziemia Lisiecka” (jeden tytuł) i ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” (jedna wygrana i dwie finałowe pary). Na podium stawały również pary reprezentujące ZPiT „Łaniki” przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (trzykrotnie), ZPiT „Zamojszczyzna” i ZPiT „Malbork” (oba dwukrotnie) oraz po jednym razie Wielkopolski Klub Tańców Polskich z Poznania, Zespół Tańca Polskiego „Wronki” i Aktywnych Seniorów z Bielska-Białej. Najwięcej par w finałach odnotowały zespoły z Warszawy (11 z trzech stołecznych ośrodków) i Poznania (10 par w finałach z trzech poznańskich ośrodków). Po trzy pary do finałów wprowadziły Malbork, Puławy i Zamość. Po dwie pary Gdańsk, Toruń, Wieliszew, Wronki. Wreszcie po jednym reprezentancie w finałach miały Bielsko-Biała, Dobczyce, Katowice, Liszki, Lublin i Rzeszów. Najliczniej reprezentowanym zespołem w całych Mistrzostwach był Teatr Tańca UW „Warszawianka” z 20 parami. Wśród rywalizujących gościliśmy w Wieliszewie reprezentantów litewskiej polonii – Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca „Sto Uśmiechów” z Wilna (para Daniel Limanowski i Sylwia Drożdż osiągnęła półfinał w kat. II).

Puchary Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy dla najlepszej pary w kat. V otrzymali Kajetan Teperek i Joanna Drzas z ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, zaś nagrody specjalne od wieloletniego partnera Mistrzostw Polski Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” (dwudniowe warsztaty w Koszęcinie dla 25 tancerzy) oraz zwycięskie pary z kat. V i VI (czterodniowe warsztaty w Koszęcinie).

Zwycięzcy 23. Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich PS CIOFF® „Mazur” (kat. I):

– Antoni Dłużniewski, Maria Markowska – Zespół Pieśni i Tańca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork”

Mistrzowie Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF® Wieliszew 2024:
– kat. II: Filip Janda, Marta Celuch – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
– kat. III: Franciszek Brzeziński, Martyna Kozioł – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” / Nagroda Specjalna ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
– kat. IV: Maciej Zych, Helena Wójtowicz – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
– kat. V: Kajetan Teperek, Joanna Drzas – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” / Puchar Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy / Nagroda Specjalna ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
– kat. VI: Modestat Taškinas, Oleksandra Kurashkevych – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu

Gdańskiego „Jantar” / Nagroda Specjalna ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

– kat. VII: Marcin Hemmerling, Maria Sudzińska – Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń”
– kat. VIII: Robert Mańkowski, Beata Mańkowska – Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń”

Strategiczne wsparcie

Mazura od lat wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje państwowe, samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczną edycję dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po raz kolejny Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego (obchodzący 25-lecie istnienia) i marka Mazowsze Serce Polski. Ponownie Partnerem Głównym Mistrzostw była Polska Organizacja Turystyczna, która w swoich działaniach poświęca wiele miejsca dla polskiego dziedzictwa narodowego i wspiera turystykę kulturową – reprezentował ją w trakcie dekoracji finalistów prezes Rafał Szmytke. Od lat i podobnie w tym roku sponsorem generalnym Mistrzostw była w firma HERON Property Polska Sp. z o.o. Mazura 2024 perfekcyjnie napędzały TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. ale również Ochotnicza Straż Pożarna w Kałuszynie (zapewniając elektryczność). Organizatorami wydarzenia były samorządy Gminy Wieliszew (w tym Ośrodek Kultury w Wieliszewie i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła w Wieliszewie goszcząca Mazura) i Powiatu Legionowskiego (przy udziale Lokalnej Organizacji Turystycznej „Przystań w Sercu Mazowsza”) oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® wraz z Komisją Tańców Polskich PS CIOFF®. Partnerowały im Stowarzyszenie Wspierania Folkloru „Mazowsze Leśne” (obsługa finansowa zakwaterowania) i Koło Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie Smaki”, dzięki któremu liczne i pracujące cały dzień grono sędziowskie, miało możliwość odpoczynku i zregenerowania nadwątlonych sił. Ogrom pracy w ramach wolontariatu wykonali tancerze i tancerki Zespołu Tańca ludowego „Promyki”. Tanecznym partnerem Mazura ponownie była legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, fundując nagrody specjalne w postaci warsztatów w swojej siedzibie w Koszęcinie. Po raz ósmy puchary dla najlepszej pary w „królewskiej” kat. V ufundowała Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad Mazurem sprawowało Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie oraz lokalne tytuły prasowe i serwisy informacyjne. Wsparcia medialnego udzielił tradycyjnie portal Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – taniecPOLSKA.pl.

Na parkiecie publiczność oklaskiwała:

 1. „Aktywni Seniorzy” z Bielska-Białej – para niezrzeszona
 2. Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
 3. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” im. Zygmunta Kamińskiego z Gdańska
 4. Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
 5. Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa
 6. Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki” przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
 7. Zespół Pieśni i Tańca „Łany” im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
 8. Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
 9. Zespół Pieśni i Tańca „Malbork” 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka
 10. Zespół Pieśni i Tańca Mali „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka ze Stalowej Woli
 11. Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz
 12. Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” z Torunia
 13. Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca „Sto Uśmiechów” z Wilna (Litwa)
 14. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej z Lublina
 15. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej z Warszawy
 16. Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław
 17. Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” im. Zofii Solarzowej SGGW w Warszawie
 18. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans” z Rzeszowa
 19. Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
 20. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” z Krakowa
 21. Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna
 22. Teatr Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” z Warszawy
 23. Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” z Poznania
 24. Wielkopolski Klub Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
 25. Zespół Tańca Polskiego „Wronki” Wronieckiego Ośrodka Kultury z Wronek
 26. Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” z Zamościa
 27. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” z Liszek
 28. Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa

 

Organizatorzy, partnerzy, sponsorzy i patroni:

 

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Organizatorzy Mistrzostw:

– Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

– Komisja Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF®

– Gmina Wieliszew: Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II

– Powiat Legionowski

Partner Wydarzenia – Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partner Główny Mistrzostw – Polska Organizacja Turystyczna

Mazura 2024 napędzają TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A.

Sponsor Generalny Mistrzostw – HERON Property Polska Sp z o.o.

Partnerzy Mistrzostw:

– Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

– Stowarzyszenie Wspierania Folkloru „Mazowsze Leśne”

– Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”

– Koło Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie Smaki”

– Ochotnicza Straż Pożarna w Kałuszynie

Sponsorzy Mistrzostw:

– ARCUS Technologie Sp. z o.o.

– Ars Garden – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie

– Agencja Reklamowa Rakla Sp. z o.o.

– Fundacja Jagody i Mariusza Borzewskich  /  ProKoncept. Mariusz Borzewski

– Hotel SKAL**** Resort & Spa

– Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN „Mazowsze Centrum” Spółka z o.o.

– Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.

Sponsorzy poszczególnych Kategorii wiekowych:

– kat. I: Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

– kat. II: Przewozy Romatowski

– kat. III: INVESTIM SA – Producent Architektury Miejskiej

– kat. IV: Delikatesy IKA w Michałowie-Reginowie

– kat. V: WINDSOR Hotel****

– kat. VI: Eko-Invest Sp. z o.o

– kat. VII: Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej POLONUS w Warszawie S.A.

– kat. VIII: AG Complex Sp. z o.o.

Partnerzy medialni:

– Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie

– Gazeta Powiatowa

– Gazeta Wieliszewska

– Kurier Powiatu Legionowskiego

– Mazowieckie To i Owo

– Miejscowa na Weekend

– LEGIO24.PL

Wsparcie medialne – taniecPOLSKA.pl

OKW 2024®

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

23. Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, MAZUR, fot. Karolina Gmurczyk / OKW 2024

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close