Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach I edycji Programu wydawniczego (2013) ukazało się polskie wydanie legendarnej książki Sally Banes Terpsychora w tenisówkach (wstęp: Jadwiga Majewska, tłumaczenie: Artur Grabowski i Jadwiga Majewska). To pierwsze na rynku polskim tłumaczenie tak ważnej pozycji należącej do kanonu teoretycznych rozważań nad tańcem współczesnym. Napisana przystępnym językiem, ukazuje szerokie tło społeczne i artystyczne, z którego wyrosła i na którym rozkwitła amerykańska awangarda taneczna. Zarazem jednak rozważania Banes mają charakter uniwersalny, traktują o tańcu jako takim. Autorka zaczyna od przybliżenia historii ruchu postmodernistycznego, a następnie koncentruje się na portretach najważniejszych postaci tamtej epoki. Książkę wypełniają wnikliwe opisy i błyskotliwe interpretacje głośnych przedstawień. Czytając ją, można się przekonać, że dokonania artystów, o których pisze Banes, stanowią źródło inspiracji dla tego, co w tej dziedzinie sztuki dzieje się obecnie. Czytelnicy mają okazję poznać nie tylko taniec, ale również sztukę plastyczną, teatralną i, rodzący się w Nowym Jorku lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, performance artystyczny.

 

O autorce:

 

Sally Banes to gwiazda amerykańskiej krytyki tańca, ekspert współczesnej sceny tańca i nowych trendów stale pojawiających się w sztuce. Jako pierwsza zaczęła dokumentować dokonania twórców amerykańskiej awangardy tanecznej. Była szefem Wydziału Tańca w University of Wisconsin-Madison i członkiem rady tegoż wydziału oraz prezesem i honorowym członkiem Society of Dance History Scholars. W 2003 roku została nagrodzona za całokształt działalności przez Congress of Research in Dance. Obecnie, z uwagi na stan zdrowia, Banes nie jest już aktywna zawodowo.

 

 

O Terpsychorze w tenisówkach i o innych książkach dotyczących tańca rozmawiać będą: Jadwiga Majewska, Julia Hoczyk, Katarzyna Słoboda, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek i Daniel Cichy. Spotkanie odbędzie się 28 marca o godz. 17:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12, Pauza in Garden). Wstęp wolny.  Podczas spotkania książka będzie można kupić publikację (cena: 52,90zł) . Wydarzenie towarzyszy II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki.

 

Więcej:

 

Spis treści i wstęp        

 

Logo PWM (miniaturka)           

 

Współwydawca: 

 

Logo IMIT (miniaturka)

 

Patroni:

 

Logo ASF (miniaturka)      Logo Teatr Wielki - Opera Narodowa, nowe (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close