Wersja do druku

Udostępnij

Projekt Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange, zaplanowany od kwietnia 2016 do grudnia 2017, odnosi się bezpośrednio do tytułu spektaklu Tadeusza Kantora, w którym jednym z tematów była relacja na linii artysta – społeczeństwo. Temat jest nadal aktualny i szeroko dyskutowany w kontekście praktyki kuratorskiej, roli instytucji, produkcji artystycznych i samej praktyki twórczej. Wychodząc od rozpoznania Kantora, kuratorzy chcą dotrzeć do zagadnień i tematów współczesnych, aktualnych i stworzyć twórcom przyjazną przestrzeń do tworzenia, dyskutowania i prezentowania własnej sztuki.

 

Celem projektu jest stworzenie platformy wspierającej rozwój artystów i wymiany doświadczeń pomiędzy nimi, szczególnie w kontekście współpracy pomiędzy polskimi i austriackimi choreografami i tancerzami. W ramach tej platformy we Wrocławiu, w Bytomiu i w Krakowie uznani austriaccy twórcy pokażą swoje spektakle, odbędą się również warsztaty dla lokalnego środowiska artystów i dyskusje. Równolegle  polscy twórcy wyjadą do Wiednia, Grazu i Salzburga na podobnych zasadach, co ich austriaccy koledzy.

 

 

Od kuratorów:

 

Programowi performatywnemu (spektaklom) będzie towarzyszył program kontekstowy, na który złożą warsztaty/spotkania/wykłady dotyczące m.in.: sytuacji artystów, relacji między twórcą a instytucją, regulacji prawnych, produkcji. Refleksji i analizie poddane zostaną eksperymenty percepcyjne i sensoryczne, jakie organizował Tadeusz Kantor, a które mogą stanowić impuls do wciąż nowych poszukiwań. Ponadto będziemy szukać odpowiedzi na pytanie: Czy sztuka jako narzędzie poznawczo-krytyczne wypełnia swoje zadanie?

 

Uważamy, że skuteczna formuła edukacyjna angażuje uczestnika intelektualnie, emocjonalnie i cieleśnie. Dlatego proponujemy nie tylko spotkania i multimedialne wykłady poszerzające wiedzę, ale również warsztaty rozwijające nowe umiejętności oraz instalacje interaktywne pozwalające doświadczać cieleśnie i afektywnie performatywnych środowisk. Chcemy stworzyć przestrzeń dla nowych definicji ruchu, tańca, performowania, podkreślając refleksyjność jako cechę niezbędną do współtworzenia przestrzeni współczesnej kultury i pokazać, że wewnętrzne bogactwo jest źródłem różnic w sposobach postrzegania rzeczywistości.

 

Długofalowym celem jest zbudowanie na tym fundamencie nowej europejskiej tożsamości, w której dialog na płaszczyźnie kultury jest integralnym elementem rozwoju. Istotnym zamierzeniem projektu  jest wymiana myśli, doświadczeń na temat warunków sprzyjających  realizacji ciekawych inicjatyw kulturalnych.

 

Ideą programu będzie budzenie, kształtowanie i rozwijanie świadomości i społecznej aktywności mieszkańców poprzez ingerencję tancerzy, performerów w przestrzeń historyczną, publiczną, społeczną i mentalną miast takich jak: Wiedeń, Salzburg, Wrocław, Kraków, a także innych miast biorących udział w programie. Rolą projektu będzie zachęcenie uczestników do wyrażania swoich kreatywnych wizji, postaw etycznych wobec rzeczywistości w rożnych jej aspektach: tożsamości i różnorodności, wspólnotowego zaangażowania, a przede wszystkim wartości bezpośredniego, osobistego doświadczenia w procesie poznawania środowiska i drugiego człowieka. Program opiera się na analizie miejscowych, ważnych artefaktów, które stanowiłyby pretekst do podjęcia artystycznej dyskusji, tłumaczącej różnice w percepcji rzeczywistości, wierzeń, tradycji, zachowań i postaw moralnych.

 

Szczególne pole zainteresowań artystów stanowią ruch, taniec i problematykacielesności. Taniec jest tu zawsze otwarty na inne dziedziny sztuki, a spektakle nierzadko mają charakter interdyscyplinarny, także z pogranicza tańca i performansu. Program wydarzenia odzwierciedlać ma aktualne metody pracy i trendy rozwojowe w obu wymienionych dziedzinach.W realizację programu zaangażowały się najbardziej prestiżowe instytucje i artyści w Wiedniu, Salzburgu i  Grazu.

 

Program realizowany będzie we współpracy z Laboratorium Ruchu ESK 2016 we Wrocławiu.

 

Austriaccy artyści biorący udział w projekcie: Leonie Wahl, Tobias M. Draeger, Yukie Koji, cieLaroque/Helene Wienzierl, Tomas Danielis, Tanz Company Gervasi/Elio Gervasi, Simon Mayer, Ian Kaler, Chris Haring, Kabinett ad cCo./Paul Wenninger, Paweł Duduś

 

Polscy artyści biorący udział w projekcie: Tomasz Bazan, Barbara Bujakowska, Maciej Kuźmiński, Karol Tymiński, Aurora Lubos, Ola Osowicz, Eryk Makohon, Paweł Łyskawa, Karolina Garbacik, Maciej Sado, Aleksander Baczyński-Jenkins, Anna Piotrowska

 

 

Twórcy z Polski zaangażowani w projekt wezmą udział w festiwalach i w wydarzeniach organizowanych w Austrii m.in: Maciej Kuźmiński  Różnica pokaz na Tanzimpulse w Salzburgu – 21 marca 2016,  Tomasz Bazan pokaz w Internationale Bühnenwerkstatt w Grazu,Ola Osowicz, Anna Piotrowska – rezydencje w Wiedniu.

 

 

 

Kuratorzy projektu: Anna Królica (Kraków), Adam Kamiński (Wrocław), Roma Hurey ( Wiedeń)

 

Partnerzy:

 

Austria

 

Wiedeń:

Tanzquartier Wien /INTPA (?)http://www.tqw.at

Polnisches Institut Wien http://www.polnisches-institut.at

Tanz Company Gervasi www.gervasi.at

Wiener – Krakauer Kultur – Gesellschaft  http://www.wiener-krakauer.at/wk/

Wien Kultur

Bundeskanzleramt

 

Salzburg:

Tanzimpulse Salzburg http://www.tanzimpulse.at/cms/

  

Graz:

 Internationale Bühnenwerkstatt  http://www.buehnenwerkstatt.at

 IG – Tanz Steiermark

 

 

Polska:

 

Kraków:

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA http://www.cricoteka.pl/pl/

 

Bytom:

Bytomski Teatr Tańca I Ruchu ROZBARK  www.teatrrozbark.pl

         

Wrocław:

Fundacja For Art  http://www.forart.com.pl

Stowarzyszenie  JEST CZŁOWIEK

Wrocław ESK 2016 (Europejska Stolica Kultury 2016)

Wydział Kultury Miasta Wrocławia

Instytut Austriacki we Wrocławiu

 

 

Warszawa:

 Instytut Muzyki i Tańca    http://imit.org.pl

Austriackie Forum Kultury http://www.austria.org.pl/NEW/PL/index.php

Instytut Adama Mickiewicza http://iam.pl

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close