Poradnictwo psychologiczne jest profesjonalną formą pomocy psychologicznej, przeznaczoną dla osób zdrowych, ale doświadczających czasowych problemów życiowych, które nie zawsze potrafią poradzić sobie z trudnościami życia codziennego, z obowiązkami zawodowymi i wyzwaniami wynikającymi z przebywania w określonym środowisku czy też z realizacją własnych aspiracji i celów w zderzeniu z rzeczywistością.

Wersja do druku

Udostępnij

Warunkiem skorzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej jest:

— praca zawodowa w charakterze muzyka lub tancerza

— studiowanie na studiach magisterskich, w przypadku muzyków – w akademiach muzycznych/na uczelniach muzycznych, w przypadku tancerzy – na kierunkach lub wydziałach tanecznych

— wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Jedna konsultacja trwa około 50 minut.

Zapisy prowadzone są przez formularz na stronie: Poradnictwo psychologiczne dla muzyków i tancerzy – NIMiT

W poradnictwie psychologicznym dla muzyków i tancerzy psycholożki wykorzystują wyniki badań z psychologii muzyki, psychologii sportu, psychologii twórczości, dotyczące m.in.:

– psychologicznych, społecznych i biograficznych uwarunkowań osiągnięć zawodowo–artystycznych,

– czynników powodzenia w studiach i działalności artystycznej,

– trudności wynikających z doświadczania objawów tremy, jej przyczyn i strategii pokonywania,

– kryzysów twórczych i rozwojowych,

– radzenia sobie z niepowodzeniami, porażkami i krytyką,

– rozwijania odporności psychicznej,

– radzenia sobie w sytuacjach rywalizacji.

Dzięki temu obszary udzielanego przez nas wsparcia psychologicznego są bardzo szerokie: od wzmacniania i rozwijania potencjału artysty, wspomagania rozwoju artystycznego i zwiększania osiągnięć, poprzez rozwijanie elastyczności psychologicznej niezbędnej w pracy zawodowej (w tym: trening umiejętności radzenia sobie ze stresem i tremą,  trening umiejętności ćwiczenia i organizacji pracy nad utworem, przygotowanie do występu publicznego, regulację emocji, usprawnianie umiejętności uczenia się na pamięć utworów, wzmacnianie umiejętności koncentracji, wsparcie nauczycieli szkół muzycznych w zakresie psychologicznych uwarunkowań kształcenia muzycznego) aż po obszary kliniczne (zaburzenia depresyjne, lekowe, obsesyjno-kompulsywne).

Niemal każdy człowiek w ciągu swojego życia, w zależności od etapu rozwojowego:

– może przeżywać lęk, niepokój, poczucie zagrożenia, bezsilności i bezradności;

– może doświadczać przygnębienia i długotrwałego obniżenia nastroju;

– może odczuwać obniżenie samooceny i brak sensu życia;

– może znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej, przechodzić kryzysy w związkach i relacjach z innymi osobami;

– może mieć problem z regulacją emocji, z kontrolą złości, gniewu i agresji;

– może poczuć, że nie radzi sobie z zaspokajaniem swoich potrzeb, aspiracji i oczekiwań, z realizacją swoich ról życiowych.

– może być onieśmielony w sytuacjach społecznych, bać się wystąpień publicznych, nie mieć odwagi wyrażać swojego zdania, za bardzo przejmować się oceną innych ludzi,

– może mieć poczucie wiecznego zmęczenia, przeciążenia i przytłoczenia bieżącą sytuacją

W takich przypadkach niezwykle przydatna bywa konsultacja z psychologiem, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie problemów czy wyjście z trudnych sytuacji. Poradnictwo psychologiczne jest krótkotrwałą relacją z psychologiem, ukierunkowaną na doraźną pomoc w rozwiązaniu konkretnego problemu.

Jak wygląda konsultacja z psychologiem?

Nadrzędnym celem spotkania jest:

– zidentyfikowanie problemu – psycholog pomoże omówić i zrozumieć aktualny problem, z którym dana osoba się zgłasza. Wstępna diagnoza pozwoli określić, z czego wynikają trudności, jakie są czynniki utrwalające problem i utrudniające jego samodzielne przezwyciężenie;

– poszukiwanie nowych, alternatywnych i satysfakcjonujących sposobów rozwiązania problemu – psycholog pomoże ustabilizować sytuację, a także ustalić kolejne etapy działania, prowadzące do zmian w pożądanym kierunku.

Poradnictwo psychologiczne przeznaczone jest także dla osób dbających o swój potencjał rozwojowy w różnych dziedzinach życia; zainteresowanych wzmocnieniem swoich umiejętności metapoznawczych: samopoznania, samowiedzy, samoświadomości swoich mocnych i słabych stron, swojej inteligencji emocjonalnej, kompetencji społecznych; dążących do optymalizacji swojego funkcjonowania, zawodowego i osobistego, a zatem – zainteresowanych poprawą jakości swojego życia w różnych wymiarach.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close