Wersja do druku

Udostępnij

Powstał film dokumentalny o Emilu Wesołowskim – tancerzu, choreografie, dyrektorze baletu, reżyserze. Zupa na puentach to filmowy portret artysty należącego do najciekawszych i najbardziej różnorodnych twórców współczesnego baletu i teatru tańca. Obchodzący 45-lecie działalności scenicznej Wesołowski stworzył nie tylko własne interpretacje dzieł klasyki XX wieku, ale wypracował też osobisty styl choreografii baletowej. Film zrealizowali dla TVP Kultura Maria Nockowska i Tomasz Drozdowicz. Zanim wyemituje go telewizja, odbędzie się jego kinowa premiera.

Twórcy filmu towarzyszą artyście podczas prób, odwiedzają z nim bliskie mu miejsca, przyglądają się jak pracuje i uczy. Jednak podstawowym spoiwem narracji, jego osią, będzie obserwacja dość wyjątkowego wydarzenia: współczesnej, dokonanej jedynie na potrzeby filmu, rekonstrukcji jednego z najwybitniejszych autorskich dokonań Wesołowskiego – spektaklu Powracające fale. Równolegle wykorzystując dostępne archiwalia, film pokazuje drogę artystyczną tancerza, jego młodość, początki kariery, pierwsze spektakle, występy gościnne, pierwsze własne realizacje i najsłynniejsze kreacje choreograficzne. O Wesołowskim opowiadają ludzie, z którymi współpracował i współpracuje: tancerze, reżyserzy, aktorzy a także przyjaciele. I żona artysty, Anna Staszak – solistka baletu Drzewieckiego i warszawskiego Teatru Wielkiego, która jako jedyna potrafi rozszyfrować niezwykły tytuł tej opowieści o niepospolitym artyście i wspaniałym człowieku.

Powstała już także strona internetowa poświęcona tej realizacji http://www.zupanapuentach.net

Zupa na puentach
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Drozdowicz iMaria Nockowska.

Film dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowała Fundacja Kultury Polskiej przy współpracy Studia Filmowego AUTOGRAF. Koproducentem filmu jest TVP Kultura.


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close