Wersja do druku

Udostępnij

Od początku roku 2013 Polski Teatr Tańca, odwołując się do archiwaliów i ich reinterpretacji oraz rozmów z artystami, prezentuje publiczności cykl XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś, dzięki któremu widzowie mają szansę powrócić pamięcią do najważniejszych wydarzeń i spektakli, a także poznać nieznane fakty z historii Teatru. Zaprezentowany dotąd materiał obejmował lata 1973-84 i dawał możliwość przypomnienia takich hitów repertuarowych jak Adagio na skrzypce i organy, Epitafium dla Don Juana, Krzesany czy Yesterday, a także obejrzenia ich współczesnych remix-ów.

Obecnie przygotowywany, czwarty już odcinek pt. Party… w cieniu, którego premierowa prezentacja odbędzie się 8 kwietnia o godz. 20.00, w Sali Wielkiej CK Zamek, obejmuje lata 1985-88, obfitujące w dramatyczne wydarzenia, liczne zmiany personalne, wśród nich – rezygnację z prowadzenia Polskiego Teatru Tańca, którą w czerwcu 1987 roku złożył Conrad Drzewiecki. Gośćmi specjalnymi odcinka będą: Mirosław Różalski, wieloletni pedagog i asystent choreografa, w sezonie 1987/88 dyrektor artystyczny Teatru oraz byli soliści: Ewa Sobiak i Ryszard Węgrzynek. Udział biorą: Andrzej Adamczak, Agnieszka Fertała, Paweł Malicki, Tomasz Pomersbach i Katarzyna Rzetelska. Scenariusz i prowadzenie: Ewa Wycichowska.

Dzień później, we wtorek 9 kwietnia o godz. 20.00, także w Sali Wielkiej CK Zamek, tancerze PTT zaprezentują spektakl, który jest jednym z największych sukcesów Teatru, Minus 2 w choreografii Ohada Naharina. Ohad Naharin, uznany za jednego z najwybitniejszych choreografów współczesnych na świecie, urodził się w 1952 roku w Kibbutz Mizra, w Izraelu. Swoją edukację taneczną rozpoczął w Batsheva Dance Company, gdzie jego talent dostrzegła Marta Graham, co zaowocowało zaproszeniem do pracy w jej zespole. Jak sam deklaruje: „Minus 2 to forma rekonstrukcji. Lubię przerabiać, zmieniać istniejące fragmenty, stwarzać możliwość spojrzenia na nie z innej perspektywy. To zawsze uczy mnie czegoś nowego o mojej pracy i buduje nową kompozycję. Użyłem scen z różnych prac. To tak jakbym opowiadał tylko początek, środek lub koniec wielu historii, ale kiedy złożyłem je w całość, rezultat okazał się równie spójny, jak oryginał. Może nawet bardziej”.

Bilety w cenie: 30 zł i 15 zł (ulgowe) do nabycia w impresariacie PTT (ul. Kozia 4, Poznań), na stronie http://zaproszenia.ptt-poznan.pl/ oraz w kasach biletowych Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82, Poznań)

Ponadto w kwietniu Polski Teatr Tańca zaprezentuje się w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile. Występ odbędzie się w ramach projektu „Znajdź miejsce dla tańca” realizowanego dzięki pomocy finansowej Instytutu Muzyki i Tańca. 12 kwietnia wystawione zostaną tam dwa spektakle: Jesień-Nuembir (chor. Jacek Przybyłowicz) oraz Wiosna-Effatha (chor. Ewa Wycichowska). 28 kwietnia podczas Festiwalu Tańca Kielce będzie ostatnia w tym miesiącu okazja do zobaczenia artystów PTT w działaniu. Tego dnia, o godz. 19.00 w stolicy województwa świętokrzyskiego po raz drugi w kwietniu teatr zagra spektakl Minus 2.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close