Polski Teatr Tańca zaprasza na 3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice Natury – Granice Kultury. Odbędzie się on w dniach 2530 kwietnia 2023 roku w siedzibie tej instytucji. Podczas festiwalu publiczność będzie mogła obejrzeć liczne spektakle, ale również wziąć udział w Narodowym Tańczeniu w ramach akcji TańczMY Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

O tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Granice Natury – Granice Kultury:

Fascynować nas będzie płynność podziałów oddzielających ludzkie od nieludzkiego. Szukać będziemy odpowiedzi na pytanie, czy granice pomiędzy kulturą i naturą obiektywnie istnieją, czy są sztucznym wytworem człowieka, który – utrwalając przekonanie o ich niezbędności – może doprowadzić do destrukcji świata i samego siebie. Jesteśmy w większości wychowani w poczuciu konfliktu i sprzeczności pomiędzy porządkiem naturalnym i kulturowym. A może natura i kultura to suma, wspólny zbiór, a źródłem niepotrzebnych podziałów jest człowiek? Jak to się dzieje, że my, ludzie, konstruujemy nieistniejące w naturze różnice? Na ile można i powinno się kwestionować granice w rzeczywistości naznaczonej destabilizacją i kryzysem?

Na festiwalu pokazane zostaną spektakle, które badają granice, demaskują ich od-ludzkie pochodzenie: pierwszym spektaklem będzie przedstawienie Sibiu Ballet Theatre, pierwszego w Rumunii wielokulturowego zespołu tańca, zderzającego przedstawicieli różnych krajów, od Nowej Zelandii po Ekwador, którego repertuar jest symbiozą utworów współczesnych i klasycznych. Artyści zaprezentują w Poznaniu polską premierę spektaklu One way ticket w choreografii Sandry Mavhimy. Utwór otwiera na refleksję o doświadczeniu, jakim jest migracja stan uwięzienia między dwoma rzeczywistościami, balansowania na granicy między naturalną przynależnością kulturową i koniecznością asymilacji do kultury „obcej”.

Po spektaklu odbędzie się Rozmównica z artystami Sibiu Ballet Theatre. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim i tłumaczone na język polski.

Będzie to pierwsza wizyta Sibiu Ballet Theatre w Polsce.

VONA międzynarodowy projekt artystyczny z udziałem performerek z różnych regionów Ukrainy powstał we współpracy ze światowej sławy Tanztheater Wuppertal Pina Bausch (Niemcy), w choreografii Rainera Behra, członka zespołu Tanztheater Wuppertal, zaproszonego do współpracy przez Pinę Bausch w 1995 roku. To przykład zatarcia granicy pomiędzy doświadczeniami z różnych kultur, wspólnego przyglądania się lękom i szukania ekspresji w uniwersalnym języku ciała. Ciała, które jest jednocześnie naturalne i kulturowe, gdy służy kreacji.

420 PEOPLE – kolektyw artystyczny z Pragi, kierowany przez Václava Kuneša, dawnego tancerza jednego z najbardziej prestiżowych zespołów tańca współczesnego na świecie Nederlandes Dans Theater, to grupa, której artystyczne doświadczenie wynikające z regularnej współpracy ze światowego formatu choreografami wnosi do czeskiego tańca niezależnego niepowtarzalny własny wyraz. W Why things go wrong (choreografia: Sylva Šafková) będzie można się przyjrzeć (nie)etycznym źródłom ludzkich zachowań i spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy wina pochodzi z pierwotnych pokładów ludzkiej natury, czy jest uwarunkowana kulturowo.

Gospodarz festiwalu, Polski Teatr Tańca, zaprezentuje spektakl Walka o ogień i wzrost gospodarczy w reżyserii Szymona Kaczmarka i choreografii Mikołaja Karczewskiego – choreograficzną metaforę międzygatunkowej walki o postęp, ewolucję naturalnych form życia i osiągnięcie wyższego szczebla rozwoju kulturowego.

Polski Teatr Tańca zaprasza widzów też na Narodowe Tańczenie, uliczną akcję wspólnotowego tańczenia poloneza, łączącą naturalną potrzebę ludzką – bycia częścią grupy – z odwołaniem do tradycji polskiej kultury, której częścią jest wyrafinowana forma szlacheckiego tańca korowodowego. Różne stylistyki rozumienia „granic natury” i „granic kultury” złożą się na bogactwo i różnorodność reprezentowanej podczas festiwalu polskiej i światowej sztuki tańca.

Narodowe Tańczenie jest integralną częścią programu festiwalowego – odbywa się zawsze 29 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Tańca. W tym dniu Polski Teatr Tańca ogłasza także kolejne edycje Międzynarodowego Konkursu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, inspirującego wypowiedzi artystyczne, których tematem są taniec, teatr i obecny w naturze i kulturze ruch.


Program 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Granice Natury – Granice Kultury

25 kwietnia (wtorek)
Sibiu Ballet Theatre One way ticket, godz. 20.00
O spektaklu
Po spektaklu odbędzie się Rozmównica z udziałem artystów Sibiu Ballet Theatre.

26 kwietnia (środa)
Sibiu Ballet Theatre One way ticket, godz. 18.00 (spektakl zamknięty)
O spektaklu

27 kwietnia (czwartek) 
Tanztheater Wuppertal Pina Bausch VONA, godz. 20.00
O spektaklu

28 kwietnia (piątek)
Polski Teatr Tańca Walka o ogień i wzrost gospodarczy, godz. 20.00
O spektaklu

29 kwietnia (sobota)

  • Narodowe Tańczenie uliczna akcja wspólnego tańczenia poloneza, ul. Taczaka, godz. 12.00, wstęp wolny
    Patronat honorowy nad akcją Narodowe Tańczenie objął Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak. Narodowe Tańczenie odbędzie się w ramach akcji TańczMY, której patronem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
  • 420PEOPLE Why things go wrong, godz. 20.00
    O spektaklu

30 kwietnia (niedziela)
420PEOPLE Why things go wrong, godz. 20.00
O spektaklu


O Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury:

W tym roku Polski Teatr Tańca organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury” po raz trzeci. Podczas ubiegłorocznej edycji, którą zdominowały archetypowe obrazy kryzysu wartości i grożącej światu katastrofy ekologicznej, instytucja gościła takich twórców jak: Jo Strømgren Kompani (Norwegia), Hygin Delimat (Austria), Monika Błaszczak i Luiza Mateo Dupleich Rozo (Polska / Boliwia). Gościła też Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (Polska), który poprowadził korowód poloneza podczas Narodowego Tańczenia. Pierwsza edycja festiwalu, w 2021 roku, z racji pandemii odbyła się on-line. Polski Teatr Tańca zaprezentował wtedy spektakle, dyskusje, performanse oraz filmy choreograficzne krótko- i długometrażowe. Wśród propozycji znalazł m.in. blok filmowy tanecznych produkcji, przygotowany we współpracy z Companhia de Dança de Almada (Portugalia), Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty oraz z Nathalie Larquet, twórczynią filmów tańca  i Julie-Anne Stanzak, artystką tańca związaną z Tanztheater Wuppertal. Instytucja zaproponowała też rejestrację spektakli, m.in. swojego przedstawienia Obiecana Ziemia Obiecana w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej czy Tens Marty Wołowiec w ramach Polskiej Sieci Tańca. Poprzednie edycje Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury łączy osoba wybitnego norweskiego choreografa Jo Strømgrena: w 2021 roku w programie festiwalu znalazł się film choreograficzny Closed w jego reżyserii; w 2022 roku w Polskim Teatrze Tańca pokazany został spektakl Salve Regina w wykonaniu zespołu Jo Strømgren Kompani.


Organizator: Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Partnerzy: Koleje Wielkopolskie, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Praha Studio Maiselovka, PRAHA 1, La Fabrika

Patroni medialni: Freshmag, e-teatr.pl, teatralny.pl

Wstęp płatny

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close