Wersja do druku

Udostępnij

Stary Browar Nowy Taniec i Art Stations Foundation zapraszają w sobotę 8 października o godz. 19.00 na premierę spektaklu realizowanego przez dwie artystki – Agatę Siniarską (Polska) i Mădălinę Dan  (Rumunia)  –  i zatytułowanego Mothers of Steel. Ponadto w październiku i listopadzie spektakl prezentowany będzie w Lublinie w ramach Konfrontacji Teatralnych (10 października), Rumunii (Bukareszt, Cluj) oraz Bułgarii (Sofia).

 

Od artystek:

Wyobraź sobie, że w niedalekiej przyszłości cała ludzkość zniknie, a jedyne w pełni egzystujące podmioty to dwie sztuczne inteligencje o nazwach: Fembot A.E. oraz Wszechobecność. Są wykonane ze stali … to Matki ze Stali. Splatając ze sobą historyczne fakty oraz przyszłe narracje, Fembot A.E. i Wszechobecność nieustannie podróżują w czasie i przestrzeni, tam i z powrotem: od genezy po kres, poprzez kable do cielesnej mięsności, poprzez dane i pamięć. Opłakując niestrudzenie swoje dawno już nieistniejące kraje, Polskę i Rumunię, pewnego dnia postanawiają utworzyć własne państwo. Państwo, w którym terytorium i kobiece moce są nieograniczone…

 

Ten projekt to praktyka płaczu w sytuacji performatywnej – badanie fenomenologii łez, które porusza wiele tematów, takich jak pamięć, historia, śmierć, szczęście, kruchość, niewinność, siła czy futurystyczne ontologie. Stawiając pytania o mechanizmy społeczne i kulturowe związane z tym, co publiczne i prywatne, z zagadnieniem okazywania emocji, zestawiamy tu osobiste perspektywy z ikonicznymi scenami płaczu, wywodzącymi się ze wschodnioeuropejskiego kontekstu i jednocześnie badamy, jakie to emocje manifestują się w różnych sytuacjach i dlaczego decydujemy się (lub nie) wyrazić je publicznie.

 

Operując pomiędzy narracjami dotyczącymi naszych biopolityk – kulturowych/nacjonalistycznych/emocjonalnych tożsamości – ten projekt zbliża do siebie dzisiejsze postciała i paradygmaty technologiczne oraz jest próbą powikłania prywatności ze sztucznością.

 

 

pomysł i wykonanie: Mădălina Dan, Agata Siniarska

dramaturgia: Mila Pavicevic, Siegmar Zacharias

dźwięk, wideo, grafika: Diego Agulló

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

koprodukcja:

Konfrontacje Teatralne (Lublin)
Fabrik Potsdam
Alfred ve Dvore (Praga)

 

Pozostałe terminy prezentacji:
10 października: Lublin, Konfrontacje Teatralne
5 listopada: Bukareszt, Dance Biennale
8 listopada: Cluj, Temps d’Images Festival
13 listopada, Bukareszt, Amprenta / National Dance Center
16 listopada:  Sofia, ACT Festival of Independent Theatre 2016

 

***

 

Mădălina Dan – twórczyni oraz aktywistka kulturalna. Studiowała w Liceum Choreografii w Bukareszcie oraz na wydziale choreografii National University of Theatre and Film, gdzie również uzyskała tytuł magistra na wydziale pisania sztuk scenicznych. Od 1998 do 2003 roku była członkinią Oleg Danovski Ballet Company. W 2009 roku została zaproszona do programu rezydencyjnego Instytutu Herbergera, School of Dance (Arizona State University), a w 2008 roku otrzymała stypendium danceWEB w Wiedniu. Studiowała w HZT na wydziale MA Solo/ Dance/ Authorship (2014-2016). Od wielu lat jest aktywną członkinią społeczności tańca współczesnego w Rumunii, w szczególności poprzez nauczanie i rozwijanie programów edukacyjnych i społecznych w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie. W 2015 roku otrzymała nagrodę CNDB za wkład wniesiony do rozwoju sztuki współczesnej w Rumunii. Prace Madaliny Dan były prezentowane w wielu miejscach: Springdance Festival Utrecht, Tanzquartier Wien, Balkan Dance Platform – Nowy Sas, eXplore Dance Festival w Bukareszcie, Temps d’Images- Cluj, SouthBank Center & Chisenhale Dance Space – Londyn, Fabrik Potsdam, Hebbel am Uffer – Berlin, TanzFabrik Berlin, Dance Theater Workshop – Nowy Jork, Firkin Crane – Cork, Alta Theater – Praga. Współpracowała między innymi z: Sergiu Matisem, Agatą Siniarską, Tahni Holt, Mihaelą Dancs, Alexandrą Pirici.

 

Agata Siniarska prowadzi swoje dociekania wokół działań scenicznych, praktyk, wykładów, wideo, innych. Dając szansę przez lata różnym rodzajom form teatralnych, po ukończeniu studiów choreograficznych, obecnie koncypuje zabawne badania feministyczne (feminist fun studies), kultywując swe pragnienia wobec języka i pisania, kina i animacji. Jest współzałożycielka female trouble – kolektywu opartego na przyjaźni, którego działania obracają się wokół tożsamości, ciała, feminizmu, przyjemności, afirmacji i miłości. Uzależniona od fikcji Agata prowadzi swe dochodzenia, tworząc z siebie samej, poprzez przypisane jej kulturowe struktury, narzędzia wizualnej retoryki. Każdy wizerunek, podsycany przez energię głębokiej teoretycznej jękliwości, robi z pasją i wielką fascynacją. Wielokrotnie nie samotnie, ale w kompanii wielu wspaniałych awanturników.

http://cargocollective.com/agatasiniarska

 

***

Bilety w cenie 20zł (normalny) i 15zł (ulgowy) dostępne w punktach informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl

 

 Belka Mothers of Steel (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close