Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 5-6 października 2018 na Scenie Roboczej w Poznaniu (Centrum Rezydencji Teatralnej, ul. Grunwaldzka 22) odbędą się premierowe  pokazy spektaklu zwycięzców konkursu dla młodych twórców „Nowa Generacja” (Dominik Więcek, Michał Przybyła. Głównym tematem spektaklu Bromance jest stereotyp „prawdziwego mężczyzny”, braterskość, czułość męsko-męska czy też jej wyrzeknięcie się w imię hipotetycznej męskości.  Będzie to będzie choreograficzny zapis tych rozważań.

 

Więcej o spektaklu:

Podobno mężczyźni powinni pozostawać oddaleni od siebie fizycznie.

Podobno chłopcom i facetom nie wypada trzymać się za ręce.

Odradza się im delikatnego przytulania czy głaskania w miejscach publicznych.

Zakazuje całowania przy powitaniu.

Mężczyźni nie powinni okazywać emocji i pozostawać w bliskich, emocjonalnych i dotykowych kontaktach.

Podobno demonstrowanie uczuć przez mężczyzn powinno być relegowane z przestrzeni publicznej i prywatnej.

Podobno to nie przystoi.

To niemęskie.

 

Pomysł na spektakl Bromance  zrodził się z zainteresowania dyskursem wokół nowej koncepcji braterstwa – idei sformułowanej przez Jane Ward i opisywanej w Not Gay. Sex between Straight White Man.

 

Przedstawienie jest próbą zmierzenia się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny” w celu ukazania wielu wariantów męskości, a co za tym idzie, przekraczania granic stereotypu i ponownego definiowania tożsamości męskiej, widzianej w szerszym aspekcie i niewykluczającej postaw odbiegających od wyuczonej normy. Twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność, czy słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu.

 

W czasie procesu twórczego nad spektaklem artyście wrócili do własnych doświadczeń i wspomnień. Z pamięci, dyskursu i obserwacji wypreparowali materiał ruchowy związany z dotykiem, czułością, ale także przejawami emocjonalnej bliskości, obecnymi pomiędzy mężczyznami w koleżeńskich relacjach, i poddali go osobliwości. Zderzali ze sobą różne sceny, które pozwoliły im przeprowadzić diagnozę męskich sposobów kreowania bliskości emocjonalnej i intymności. Performerzy skupiają się na sytuacjach, w których w obawie przez wykluczeniem i przekroczeniem granic normatywności, mężczyźni wyrzekają się pewnych gestów i zachowań.

 

Czy nienacechowany negatywnie bromance w naszym społeczeństwie jest możliwy?

 

Teaser 1

Teaser 2

Teaser 3

 

Koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie: Michał Przybyła, Dominik Więcek

Muzyka: Przemek Degórski

Opieka dramaturgiczna: Anna Królica

 

Bilety: https://www.bilety24.pl/teatr/bromance-43866

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close