26 marca w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu będzie można zobaczyć dwa spektakle Candoco Dance Company – jednej z najbardziej znanych inkluzywnych grup na świecie, ikony współczesnego brytyjskiego teatru tańca. Będą to Face In w reżyserii izraelskiej choreografki Yasmeen Godder oraz Set and Reset/Reset Trisha Brown Dance Company oraz Candoco Dance Company.

Wersja do druku

Udostępnij

Dzień wcześniej, 25 marca osoby zainteresowane tańcem współczesnym i pracą z ciałem mogą wziąć udział w warsztatach z aktorami Candoco Dance Company.

Candoco z okazji swojego 30-lecia wyruszyło w trasę po Europie. Jednym z przystanków jest właśnie Poznań. Candoco to zespół pełnych pasji, oddanych swojej pracy artystów – zarówno osób z niepełnosprawnością fizyczną, jak i tzw. pełnosprawnych, którzy potrafią obłędnie tańczyć, ale także pokazują, że taniec to coś więcej niż ładna forma. Candoco łączy mainstream z eksperymentem, współpracuje ze światowej sławy artystami i choreografami, gości na najważniejszych scenach i festiwalach, jednak zawsze naczelną zasadą w ich pracy jest szacunek dla odmiennych punktów widzenia oraz prezentacja różnych sposobów bycia i tworzenia sztuki. To właśnie dlatego głos tej brytyjskiej formacji słychać tak wyraźnie w światowej dyskusji na temat tańca i niepełnosprawności. Poważna praca artystyczna, warsztatowa i edukacyjna nie przeszkadza Candoco udzielać się także na nieco bardziej rozrywkowej niwie – w 2018 roku wzbudził sensację jako pierwszy zespół tańca współczesnego, który pojawił się w programie Strictly Come Dancing telewizji BBC (na którym wzoruje się Taniec z Gwiazdami), występując dla ponad 10-milionowej widowni.

Zobacz wywiad z Kate Marsh, wieloletnią tancerką zespołu, która jesienią 2021 roku gościła w Polsce na zaproszenie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz British Council.

Spektakle Face In oraz Set and Reset/Reset pokazane zostaną ramach realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu programu „Obecność”.

Każdy ze spektakli trwa ok. 30 min., z przerwą pomiędzy. Po spektaklach organizatorzy zapraszają na krótkie spotkanie z artystami Candoco (tłumaczone na język polski oraz na Polski Język Migowy).

 

Face In Yasmeen Godder to zmysłowa i niepokojąca oda do intymności i wyobraźni, zawarta w splocie uderzających obrazów oraz śmiałego, nieskrępowanego niczym tańca.

Candoco zaprasza widza, by przy akompaniamencie  dźwięków urban indie zanurzył się w tym pierwotnie dzikim, fikcyjnym świecie – przedziwnie zniekształconym a jednak wręcz nieznośnie znajomym.  To świat, w którym tancerze poruszają się i funkcjonują z łatwością, odsłaniając drzemiące w nich skrajności i flirtując z banałem i śmiesznością jednocześnie.

Yasmeen Godder jest izrealsko-amerykańską choreografką, której spektakle uwodzą, niepokoją, emanują wewnętrzną mocą i tchną bardzo osobistym duchem.  Jej realizacje były prezentowane na scenach i festiwalach na całym świecie, m.in. podczas Lincoln Center Festival, Tokyo International Festival, Sydney Opera House czy Montpellier Dance Festival.

Spektakl dla widzów w każdym wieku.

Set and Reset/Reset – wznowienie projektu Trisha Brown Dance Company oraz Candoco Dance Company

Trisha Brown Dance Company przedstawiło premierę Set and Reset w nowojorskim Brooklyn Academy of Music w 1983 roku. Ten niesamowity efekt współpracy z artystą wizualnym Robertem Rauschenbergiem i kompozytorką Laurie Anderson stał się sztandarowym spektaklem Trishy Brown i przełomowym dziełem postmodernistycznej choreografii.

W 2011 roku Candoco rozpoczęło swój pierwszy projekt Set and Reset/Reset, w którym tancerze pracowali z byłą członkinią Trisha Brown Dance Company, Abigail Yager. W każdym kolejnym wznowieniu tego utworu – w latach 2011, 2016 i 2021 – Candoco powracało do oryginalnego zestawu instrukcji Brown, bawiąc się widocznością i niewidzialnością, badając przestrzeń i możliwości, działając instynktownie i pozwalając utworowi swobodnie ewoluować, zgodnie z potrzebami i możliwościami artystów. W ten sposób Set and Reset/Reset jest przykładem żywej spuścizny, powtórzeniem geniuszu choreograficznego Trishy Brown, będącego w dialogu z impulsami i instynktami tancerzy, których dziś widzimy na scenie.

„Projekt Set and Reset/Reset bada zmieniający się charakter choreografii w odniesieniu do podstawowych struktur, które konstytuują taniec. Proces (re)konstrukcji (w przeciwieństwie do replikacji) jest negocjacją między wolnością a ograniczeniami – badaniem możliwości w trakcie gdy tancerze tworzą nową wersję przełomowej choreografii Trishy Brown” – opowiada Abigail Yager.

Spektakl dla widzów w każdym wieku.

***

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z British Council.

Więcej szczegółowych informacji na stronie Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close