Wersja do druku

Udostępnij

W ramach pierwszej odsłony cyklu # nie jesteś mi obojętny zatytułowanej #W Stronę Innego 1 lutego o godz. 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu 9ul. Św. Marcin 80/82) zaprezentowany zostanie spektakl Open for Everything Constanzy Macras | DorkyPark, wraz z towarzyszącym mu programem wydarzeń kontekstowych i edukacyjnych, podejmujących temat społeczności romskiej.Choć jej liczebność w Poznaniu nie wyróżnia się w skali Polski, a z pewnością jest znacznie niższa niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, to właśnie w krajobrazie Poznania spotkamy jeden z najwyraźniejszych przykładów architektury romskiej (komleks zabudowań przy ul. Warszawskiej) i to właśnie tu odnotowano najgłośniejsze w ostatnich latach przypadki dyskrymiacji Romów, objawiające się choćby w postaci zakazu wstępu do miejsc publicznych, takich jak kluby i restauracje. Otwartość na kulturową odmienność wydaje się jednym z najważniejszych warunków funkcjonowania wspólnoty miejskiej, stąd temat ten znalazł się w obszarze zainteresowania pierwszej odsłony programu.

W spektaklu Open for Everything Constanza Macras zwraca uwagę na romską grupę etniczną zamieszkującą kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Romowie żyją w Europie od tysięcy lat, wciąż jednak spotykają się z brakiem szacunku i zaufania. Politycy i opinia publiczna zazwyczaj przypominają sobie o nich jedynie w przypadku pojawienia się nagłośnionych przez media większych problemów a romska tożsamość często sprowadzana jest do powierzchownego obrazu „cygańskiego stylu” życia. Uwięziona w powierzchownym obrazie swojej odmienności, bez historii i przyszłości, jest postrzegana przez pryzmat pojedynczych problemów i incydentów. Nawet jej kulturowy wymiar wydaje się być przede wszystkim odbierany za pośrednictwem zestawu folklorystycznych obrazów.

Kojarząca się zazwyczaj z Romami mobilność jest dziś jednak charakterystycznym dla naszych czasów, powszechnym zjawiskiem. Coraz więcej zawodów wymaga ciągłego podróżowania, a w czasie wolnym jest ona podstawą przemysłu turystycznego. Mobilność zaczyna być w społeczeństwie zachodnim postrzegana wręcz jako znak indywidualnego sukcesu. Choć więc stała się stylem życia większości, wciąż definiuje historię wybranych grup etnicznych, takich jak Romowie.

Większość dziś podróżujących przemieszcza się jednak samotnie, często zostawiając na jakiś czas dom i rodzinę. Podróżowanie Romów polega zaś na wspolnym przemieszczaniu się ich wielopokoleniowych rodzin. Przekonanie, że wszystkie rodziny romskie chcą żyć w drodze, jest jednak błędne. Jak wynika z badań Fundacji Romów w Zurichu, większość żyjących dziś w Europie Romów, chce zamieszkać na stałe. Często nie mają jednak takiej możliwości. Zazwyczaj są bezpaństwowcami i większość krajów nie chce przyznawać im statusu rezydenta ani udzielać pozwolnia na pracę. W rezultacie główną formą ich mobilności stają się mimowolne deportacje i przymusowe przesiedlenia. Ulokowani zazwyczaj w gettach czy slumsach na peryferiach miast i miasteczek, znajdują się w sytuacj społecznego i ekonomicznego wykluczenia, często zamknięci w kręgu bezrobocia, biedy i analfabetyzmu. „Społeczna mobilność”, która według Pierre’a Bourdieu, oznacza awans społeczny i rozbudowę własnego habitus, dla Romów jest w rezultacie właściwie nieostępna. Brak szansy na włączenie się do społeczności, znalezienie pracy, a przez to choćby konfrontację z mechanizmem segregacji rasowej jest przyczyną tej trudnej sytuacji, w której powiedzenie „Jestem Romem” zamyka drogę do osobistego i społecznego sukcesu.

Spektakl Constanzy Macras Open for Everything zgłębia romantyczny wizerunek „podróżyjących cyganów”, konfrontuje poczucie uwięzienia i tęsknotę Romów do stałego miejsca zamieszkania z nowoczesnym stylem życia w podróży i wiążącą się z nim utratą rodzinnych więzi.

Spektakl Open for Everything stworzony został przez Constanzę Macras we współpracy z 18 romskimi muzykami, tancerzami i amatorami ze Słowacji, Czech i Węgier, wybranych do udziału w przedstawieniu w konsekwencji prowadzonych w tych krajach warsztatów. Wraz z sześcioma wykonawcami z profesjonalnego zespołu Macras (pochodzącymi z: Izraela, Niemiec, Holandii, Kanady, Czech i Korei Południowej) tworzą oni niezwykły seans słów i obrazów, oparty na prywatnych opowieściach.

Premiera spektaklu odbyła się 10 maja 2012 roku w ramach festiwalu Wienner Festwochen.

bilety w cenie 30 zł (ulgowy) i 50 zł (normalny): kasa CK Zamek i bilety24.pl

/dostępne od 15 stycznia

program wydarzeń kontekstowych

28.01.-3.02. / wieża CK Zamek

instalacja Marka Millera „Flaga romska”

2.02. (sobota), godz. 15:00 / kawiarnia Świetlica

wykład kontekstowy prof. Krzysztofa Podemskiego oraz dyskusja z udziałem zaproszonych przez niego gości

2.02. (sobota), godz. 18:00 / Scena Nowa

projekcja spektaklu Constanzy Macras „Berlin Elsewhere”


Constanza Macras – jedna z najważniejszych współczesnych choreografek, urodzona w Buenos Aires (Argentyna) w 1970 r., gdzie studiowała taniec współczesny i projektowanie mody. Kontynuowała edukację w Nowym Jorku i Amsterdamie. W 1995 roku przeniosła się do Berlina. W 2003 roku założyła grupę Constanza Macras | DorkyPark. W skład zespołu wchodzą tancerze, aktorzy i muzycy wywodzący się z różnych krajów i generacji. W swoich pracach podejmuje tematy społeczne i polityczne przekładając je na język łączący słowo, muzykę graną na żywo, taniec i wideo. Na stałe wystawia w Berlinie: w Hebbel am Ufer, Schaubühne i Volksbühne, prezentowała swoje spektakle na wielu europejskich festiwalach oraz w ramach tournee, m.in. w Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku otrzymała nagrodę Goethe-Institut za spektakl „Hell on Earth” a w 2010 roku niemiecką nagordę teatralną Der Faust dla najlepszej choreografii w spektaklu „Megalopolis”. W Polsce dotąd gościła dwukrotnie, prezentując spektakl „Big in Bombay” w ramach 7. Festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie (2008) oraz spektakl „Hell on Earth” w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Tearalnego Warszawa Centralna (2010).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close