Wersja do druku

Udostępnij

Już w najbliższy weekend (sobota i niedziela, 15 i 16 września, godz. 19.00) w poznańskim Starym Browarze premierowa odsłona tegorocznych realizacji Solo Projekt. Podobnie jak w roku ubiegłym, rezydentkami są trzy tancerki i choreografki – tym razem Marzena Krzemińska i Magdalena Ptasznik – absolwentki SNDO (School for New Dance Development) w Amsterdamie oraz Marysia Zimpel – absolwentka ÜTZ na wydziale Contemporary Dance, Choreography and Context, na UdK (Universität der Künste)

w Berlinie.

Opiekunką artystyczną tegorocznej rezydencji jest Ria Higler – mieszkająca w Amsterdamie tancerka, choreograf, pedagog tańca, od wielu lat związana z SNDO jako pedagog, a także w latach 1989 – 1998 jako dyrektor artystyczny. Amsterdamska SNDO słynie jako szkoła skupiająca obiecujących młodych artystów tańca, którzy pragną zaznaczyć swą obecność na scenie i nie boją się innowacji. Praca Rii Higler obejmuje działania w zakresie tańca współczesnego, techniki alignment/release, BCM (Body Mind Centering), techniki doskonalenia głosu. Nie sposób nie wspomnieć także o podróżach do Indonezji i współpracy z Suprapto Suryodarmo, mistrzem free movement practice – techniki odwołującej się do natury, duchowości i praktyk rytualnych. Obok własnych występów na scenie, Ria ma na swoim koncie organizację wielu międzynarodowych projektów choreograficznych i edukacyjnych.

Marzena Krzemińska choreograf, performerka, absolwentka SNDO (School for New Dance Development) w Amsterdamie i Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie studiowała na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Jednym z głównych punktów zainteresowań w pracy Marzeny jest konstruowanie spektakli na wysokim poziomie energetycznym. Napięcie i eksplozja energii to ważne narzędzia za pomocą których w jej spektaklach dekonstrukcji ulegają obrazy i stereotypy okupujące naszą wyobraźnię. Współpracowała jako performerka z takimi choreografami jak: Deborah Hay, Benoit Lachambre, Rob List oraz jako asystentka choreografa z Marią Hassabi w Nowym Jorku i Jeanine Durning w Amsterdamie.

Magdalena Ptasznik performerka, choreografka, absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie i socjologii na Universytecie Warszawskim. Zaczynała tańczyć i uczestniczyć w pierwszych projektach w Warszawie ucząc się u Anny Godowskiej i biorąc udział w licznych warsztatach. W 2007 ukończyła kurs instruktorski tańca współczesnego przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. W latach 2010, 2011 odbyła staże choreograficzne z Meg Stuart i La Ribot. Stypendystka programu DanceWEB 2011 odbywającego się w ramach festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu. Autorka przede wszystkim prac solowych (m.in. „exercises for a Hero”, „secrets”). Współpracuje z Marzeną Krzemińską tworząc kolaborację „Two Beautiful Polish Artists”. Obecnie, ciągle w podróży, bez zdefiniowanej przynależności terytorialnej. O choreografii myśli jako o narzędziu umożliwiającym tworzenie warunków dla odmiennego doświadczania czasu i przestrzeni. Ciało postrzega jako wehikuł tego doświadczenia.

Marysia Zimpel – w swojej pracy tanecznej koncentruje się na przestrzennych poszukiwaniach ruchowych i budowaniu narzędzi improwizacji. Zainteresowanie, które rozwija wynika głównie z doświadczenia z praktykami somatycznymi oraz z improwizacją choreograficzną – praktyką budowaną przez Rosalind Crisp. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz taniec i choreografię w HÜTZ na wydziale Contemporary Dance, Choreography and Context, na UdK w Berlinie. W 2009 roku otrzymała stypendium DanceWEB. Jest autorką głównie prac solowych, od 2010 roku pracuje w kolaboracji z wiedeńską grupą performatywną God’s Entertainment, występuje jako tancerka w pracach berlińskiej choreograf Isabelle Schad oraz jest kuratorką i współtwórczynią wydarzenia performatywnego „Serendypia”, które w 2010 i 2011 roku odbyło się w Pasażu Kultury, przy Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Bilety: Bilety w cenie 25/20zł do nabycia w punktach informacyjnych w Pasażu i Atrium Starego Browaru.

Szcezgółowe informacje o spektaklach:


Marzena Krzemińska: 5-7-5 HAIKU
Magdalena Ptasznik: surface.territory
Maria Zimpel: What do you really miss?

oraz na stronie: http://www.starybrowarnowytaniec.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close