Wersja do druku

Udostępnij

Specjalnym gościem XI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca w ramach Dancing Poznań 2014 jest Islandzki Teatr Tańca. W poniedziałek i wtorek, 18-19 sierpnia o godz. 21.00 na Dużej Scenie MP 2 (ul. Głogowska 14) zespół pokaże spektakl Epizody w choreografii Heleny Jónsdóttir. W przedstawieniu spotyka się ze sobą starsze i młodsze pokolenie islandzkich tancerzy: portretuje ono tancerzy, którzy często czekają w cieniu, by być wezwanymi na scenę. Chwile oczekiwań  i triumfów, wątpliwości i sukcesów przeplatają się w epizodach i są przywołane do życia w nowym kontekście.

 

Islandzki Teatr Tańca jest narodowym zespołem tańca, ma status  publicznej  instytucji z siedzibą w Teatrze Miejskim w Rejkiawiku. Jego dyrektorką artystyczną jest Lára Stefánsdóttir.  Zespół kładzie duży nacisk na rozwój współpracy z innymi instytucjami kulturalnymi. Jest dumny ze swojej tradycji współpracy z początkującymi artystami wielu dziedzin sztuki, m.in. muzyki. ITT aktywnie uczestniczy także w wielu międzynarodowych sieciach w przestrzeni tańca i sztuk scenicznych. 

 

W ostatnich latach Islandzki Teatr Tańca zyskał uznanie konsekwentnie budując swój repertuar na pracy wiodących choreografów europejskich. Równolegle zespół rozwija rodzimą choreografię i pielęgnuje talenty choreografów islandzkich, z których liczni   zdobyli rozgłos za granicą. Teatr nie tylko posiada w swoim repertuarze choreografie najlepszych światowych twórców, takich jak: Rui Horta, Jirí Kylián, Ohad Naharin, Jo Strømgren, Richard Wherlock, Itzik Galili,  Rami Be’er, Ina Christel Johannessen, Alexander Ekman, Roberto Oliva czy Jérôme Delbey, lecz  także rozwijających  się młodych Islandzkich talentów choreograficznych m.in. Erna Ómarsdóttir, Lára Stefánsdóttir, Steinunn i Brian.

 

Islandzki Teatr Tańca zaprezentował swoje  spektakle na najważniejszych scenach teatralnych oraz festiwalach w Europie, a także w Chinach i USA.

 

Choreografia: Helena Jónsdóttir

Asystent choreografa: Arndís Benediktsdóttir

Kompilacja muzyki: Helena Jónsdóttir

Oryginalna ścieżka muzyczna: Biggi Hilmars.

Pozostała muzyka: Four Tet, Tom Philips, Helena Jónsdóttir, Brian Eno, Morton Feldman og Earle Brown, Armando Trovaioli, Paul Cantelon, Gavin Bryars and J. Brel.

Światła: Aðalsteinn Stefánsson

Reżyseria dźwięku: Baldvin Magnússon

Scenografia: Helena Jónsdóttir and Aðalsteinn Stefánsson

Video: Arndís Benediktsdóttir

Kostiumy: Helena Jónsdóttir

Nadzór nad kostiumami: Guðlaug Elsa Ásgeirsdóttir

Premiera: 11 października 2013

 

W spektaklu wykorzystane są światła stroboskopowe.

.

 

Harmonogram festiwalu

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close