Wersja do druku

Udostępnij

Odpowiednie dać tańcowi słowo to cykl rozmów  poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Raz w miesiącu Polski Teatr Tańca zaprasza do udziału w dyskusji o najistotniejszych zagadnieniach związanych z przestrzenią sztuki choreograficznej w kontekście eksperymentu. Ostatnie spotkania były poświęcone nowościom wydawniczym. 

 

Podczas styczniowego panelu dyskusyjnego (czwartek, 25 stycznia o godz. 18.00)  jego uczestniczki  będą rozmawiać o nowo wydanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi książce Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności, powiązanej z wcześniejszą wystawą o tej samej nazwie, oraz konferencją naukową. Gośćmi spotkania będą: Katarzyna Słoboda, redaktorka i kuratorka związana z Muzeum Sztuki w Łodzi, Karolina Bilska, Joanna Leśnierowską oraz tradycyjnie Iwona Pasińska (dyrektor Polskiego Teatru Tańca) i Anna Królica (moderatorka).

 

Miejsce: Studio Baletowe Polskiego Teatru Tańca, ul. Kozia 4.

Wstęp wolny.

 

Książka jest ciekawie zaprojektowana i bogato ilustrowana. W części merytorycznej można wyróżnić: wstęp redaktorki Katarzyny Słobody, eseje 11 autorów, esej wizualny i przewodnik po wystawie. Publikacja podejmuje kilka wątków: jej redaktorka stawia kluczowe pytanie –  jak myśli ciało? Interesuje ją ono także w perspektywie historycznej, a zatem: Co poruszało ciało w pierwszej połowie XX wieku? Podczas spotkania uczestniczki wraz z widownią będą szukać odpowiedz na to pytanie, a także przywoływać słowa i konteksty przypomniane przez autorki i autorów esejów opublikowanych w książce.

 

 

Publikacja jest związana z obchodami 100. awangardy w Polsce.

 

Jak zauważa prof. Dariusz Kosiński, książka Poruszone ciała. Choreografia nowoczesności jest kolejną publikacją po Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (Łódź 2013), w której Muzeum wychodzi w swojej działalności poza pole sztuk wizualnych, co jest ciekawą propozycją coraz bardziej rozpowszechnioną na międzynarodowym rynku sztuki. Warto przypomnieć europejskie projekty Dancing Museums oraz Museum of Dance Borisa Charmatza. Jak w tym kontekście sytuują się działania Muzeum Sztuki w Łodzi? To kolejne pytanie, które na pewno padnie podczas spotkania.

 

Więcej o książce

 

O wystawie:

http://msl.org.pl/wydarzeniams/wystawy-archiwalne/poruszone-ciala–choreografie-nowoczesnosci,2164.html

 

Przeczytaj tekst Anny Banach o wystawie:

 „Poruszone ciała” – wokół wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close